FlipboardInstagramLinkedin

Μεγάλη νίκη της Κύπρου επί του Καζακστάν

Πνευματικά Δικαιώματα Reuters
Από euronews with ΚΥΠΕ

Νίκη με ανατροπή για την Εθνική Ομάδα Ανδρών της Κύπρου στο ποδόσφαιρο μέσα στο Αστάνα Αρένα για τα προκριματικά του EURO 2020.

Η Εθνική Κύπρου επικράτησε με 1-2 του Καζακστάν και με τη νίκη της αυτή, ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας του 9ου ομίλου.

Η Εθνική Κύπρου παρόλο που στο τέλος του Α΄ ημιχρόνου την βρήκε να χάνει με 1-0, στο Β΄ ημίχρονο μπήκε μέσα στο γήπεδο και κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα.

Στο 73΄, ο Πιέρος Σωτηρίου με πάσα του Matija Spoljaric έκανε το 1-1 και στο 84΄ ο Νικόλας Ιωάννου με σέντρα του Ιωάννη Κωστή διαμόρφωσε το τελικό 1-2, ανεβάζοντας την Κύπρο στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και τους δέκα βαθμούς.

Όπως αναφέρει η ΚΟΠ, στο τελευταίο ημίωρο οι Κύπριοι διεθνείς κυριάρχησαν και πανάξια πέτυχαν μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με ανατροπή και με απολογισμό δέκα βαθμούς την ερχόμενη Κυριακή θα αντιμετωπίσουν τη Ρωσία με στόχο το καλύτερο.

Στο 21ο λεπτό πολύ καλή προϋπόθεση για την Εθνική Κύπρου. Ο τερματοφύλακας του Καζακστάν απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ που επιχείρησε ο Παπουλής.

Στο 34ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γερλάνοφ από κοντά άνοιξε το σκορ για το Καζακστάν, 1-0. Προηγήθηκε κεφαλιά του Μαλίφ στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Ακολούθως, οι γηπεδούχοι πήραν περισσότερες πρωτοβουλίες και σε δύο περιπτώσεις ο Κωνσταντίνος Παναγή πραγματοποίησε πολύ καλές αποκρούσεις.

Μέχρι να επιτευχθεί το γκολ το Καζακστάν δεν ήταν καλύτερο από την κυπριακή ομάδα ούτε και δημιουργήθηκαν μεγάλες φάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό διαφοροποιήθηκε και η Εθνική Κύπρου ιδιαίτερα στο τελευταίο ημίωρο κυνήγησε την ανατροπή και δίκαια πανηγύρισε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Στο 73ο λεπτό μετά από σέντρα του Σπόλιαριτς ο Πιέρος Σωτηρίου σωστά τοποθετημένος, με κεφαλιά ισοφάρισε για την Εθνική Κύπρου (1-1).

Στο 75΄ δημιουργήθηκε η προϋπόθεση για να πετύχει η Κύπρος και δεύτερο γκολ, όμως την κεφαλιά του Νικόλα Ιωάννου εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας του Καζακστάν, δοκάρι για τους γηπεδούχους στο 78ο λεπτό.

Στο 84ο λεπτό ο Ζαχαρίου πασάρει στον Κωστή και ο τελευταίος από πλάγια θέση γυρίζει τη μπάλα στην επανορθωτική του Καζακστάν, εκεί που έτρεχε ο Νικόλας Ιωάννου και από κοντά διαμόρφωσε το 2-1 για την Εθνική Κύπρου.

Κύπρος: Παναγή, Μιντίκκης (46` Ζαχαρίου), Ιωάννου, Λαϊφης, Μερκής (61`  Σπόλιαριτς), Κούσουλος, Αρτυματάς, Κωστή, Χ. Κυριάκου, Παπουλής (87` Μαργκάσα), Σωτηρίου.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και τον περασμένο Σεπτέμβρη στο Στάδιο ΓΣΠ με τον αγώνα να ολοκληρώνεται ισόπαλος 1-1. Το Καζακστάν στην έδρα του σε αυτή τη διοργάνωση έχει νικήσει με 3-0 την Σκωτία και με 4-0 το Σαν Μαρίνο ενώ έχασε με 4-0 από τη Ρωσία.