Το πάλεψε με τη Μπάγερν, αλλά ηττήθηκε ο Ολυμπιακός

Πνευματικά Δικαιώματα REUTERS/Costas BaltasSalih Zeki Fazlıoğlu
Από euronews

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν, όμως τελικά έχασαν με 2-3 από την πρωταθλήτρια Γερμανίας.

Στην τελευταία θέση του δεύτερου ομίλου του Champions League παρέμεινε ο Ολυμπιακός, μετά την ήττα του από την Μπάγερν Μονάχου στο Φάληρο με 2-3 για την τρίτη αγωνιστική του β' ομίλου.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυναμικά και προηγήθηκαν με κεφαλιά του Ελαραμπί στο 23ο λεπτό, όμως ο Λεβαντόφσκι ισοφάρισε έντεκα λεπτά αργότερα και με τη βοήθεια της τύχης. Το ισόπαλο 1-1 του ημιχρόνου λειτούργησε προφανώς... τονωτικά για τον Ολυμπιακό που βγήκε ορεξάτος στο δεύτερο μέρος, όμως, κόντρα στη ροή του αγώνα βρέθηκε με την πλάτη στα σκοινιά. Στο 62ο λεπτό ο... συνήθης ύποπτος Λεβαντόφσκι πρόλαβε την έξοδο του Σα και έγραψε το 1-2.

Η ομάδα του Πειραιά δεν τα παράτησε και ανέβασε περισσότερο τις γραμμές της, ωστόσο οι Βαυαροί ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν την επόμενη φορά που ο διαιτητής έδειξε σέντρα, όταν στο 75ο λεπτό ο Τολίσο με άπιαστο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Σα για το 1-3. Και πάλι, όμως, ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω, πίεσε και στο 79ο λεπτό μείωσε με τον Γκιγιέρμε. Η επιπλέον πίεση δεν έφερε ένα τρίτο γκολ και οι πρωταθλητές Ελλάδας πήγαν στα αποδυτήρια με την πίκρα της ήττας, παρά την πολύ καλή εμφάνιση, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Τότεναμ... ξεμπούκωσε πάνω στον Ερυθρό Αστέρα, τον οποίο φιλοδώρησε με πέντε γκολ. Κέιν και Σον πέτυχαν από δύο τέρματα, ενώ ο Λαμέλα βρήκε μία φορά δίχτυα στον θρίαμβο των Λονδρέζων που πλέον βρίσκονται στη δεύτερη θέση του ομίλου πίσω από την πρωτοπόρο Μπάγερν, η οποία μετά τη νίκη στο Φάληρο μετρά τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς.

Στην επόμενη αγωνιστική του ομίλου (6/11), ο Ολυμπιακός θα φιλοξενηθεί στο Μόναχο και η Τότεναμ στο Βελιγράδι.

Κατά τα λοιπά, στον πρώτο όμιλο η Παρί πέρασε «αέρα» από το Μπριζ, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 0-5, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης... έκανε σεφτέ στην Κωνσταντινούπολη, νικώντας τη Γαλατά με 0-1.

Η τρίτη πεντάρα της βραδιάς έπεσε στο Μάντσεστερ, όπου η Σίτι νίκησε με 5-1 την Αταλάντα, η οποία σε τρεις αγώνες μετρά μηδενική συγκομιδή στην τελευταία θέση του τρίτου ομίλου. Λίγη ώρα πριν, Σαχτάρ Ντονέτσκ και Ντιναμό Ζάγκρεμπ έμειναν ισόπαλες στο Χάρκοβο με σκορ 2-2.

Τέλος, στον τέταρτο όμιλο τα φαβορί έκαναν τη δουλειά τους. Την αρχή έκανε η Ατλέτικο που νίκησε με 1-0 τη Λεβερκούζεν, η οποία επί των ημερών του Πέτερ Μπος διανύει αγωνιστική κάμψη εντός κι εκτός συνόρων, και στη συνέχεια η Γιουβέντους, αν και αιφνιδιάστηκε στο 30' από το γκολ του Αλεξέι Μιράντσουκ, τελικά πήρε τη νίκη με 2-1 επί της Λοκομοτίβ Μόσχας χάρη στα δύο γκολ του Ντιμπάλα στο 77ο και το 79ο λεπτό.