ΝΒΑ: Πρεμιέρα με τριπλ νταμπλ για Αντετοκούνμπο

Πνευματικά Δικαιώματα Thomas B. Shea-USA TODAY Sports VIA REUTERS
Από euronews

Νίκη με ανατροπή των Μπακς επί των Ρόκετς

Εντυπωσιακά ξεκίνησαν τη σεζον οι Γιάννης Αντετοκούνμπο και Μιλγουόκι.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ του NBA σημείωσε «triple double» στο πρώτο φετινό παιχνίδι της ομάδας, οι Μπακς ανέτρεψαν διαφορά 16 πόντων και επικράτησαν των Ρόκετς στο Χιούστον με 117-111, στο ντεμπούτο του Ράσελ Ουέστμπρουκ με τις «ρουκέτες».

Ο Αντετοκούνμπο τελείωσε την αναμέτρηση με 30 πόντους, 13 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ παίζοντας μόλις 26 λεπτά καθώς αποβλήθηκε με έξι φάουλ 5 λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Οι Μπακς ήταν μπροστά 101-95 σε εκείνο το σημείο αλλά δεν κατέρρευσαν παρά το γεγονός ότι ο περυσινός MVP παρακολουθούσε τη συνέχεια του αγώνα από τον πάγκο.

Η ομάδα στηρίχτηκε στη συλλογικη προσπάθεια και έφτασε στη νίκη καθώς επτά παίκτες του Μιλγουόκι τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων. Εκτός του εντυπωσιακού Αντετοκούνμπο εξαιρετικοί ήταν για τους Μπακς, ο Γουέσλι Μάθιους με 14 πόντους, ο Έρσαν Ιλιασόβα με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ και οι Κρις Μίντλετον, Έρικ Μπλέντσο και Μπρουκ Λόπεζ από 11 πόντους. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έμεινε εκτός αποστολής.

Για τους Ρόκετς, ο Ράσελ Γουέστμπρουκ είχε 24 πόντους, 16 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Τζέιμς Χάρντεν 19 πόντους (αλλά με 2/13 σουτ), 7 ριμπάουντ, 14 ασίστ και 7 λάθη και ο Πι Τζέι Τάκερ 17 πόντους.