AP Πνευματικά Δικαιώματα Hassan AmmarHassan Ammar
Από euronews

Για πρώτη φορά η διοργάνωση έγινε με την μορφή final four και διεξήχθη στην Σαουδική Αραβία

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε το Super Cup Ισπανίας για 11η φορά στην ιστορία της.

Η «βασίλισσα» επικράτησε στα πέναλτι 4-1 της Ατλέτικο Μαδρίτης στον τελικό και σήκωσε το βαρύτιμο τρόπαιο στη Τζέντα της Σαουδικής Αραβίας, όπου για πρώτη φορά διεξήχθη η διοργάνωση με την μορφή Final Four.

Η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα με τις ευκαιρίες μοιρασμένες για τις δυο ομάδες.

Στην παράταση ο Κουρτουά κράτησε όρθια την βασίλισσα, με τον Γάλλο γκολκίπερ να νικάει στο 93ο λεπτό τον Βιτόλο και στο 106’ τον Μοράτα.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Βαλβέρδε στο 115' και το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Ο Σαούλ στο πρώτοπέναλτι της Ατλέτικο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ ο Τόμας στο δεύτερο πέναλτι των «ροχιμπλάνκος» νικήθηκε από τον Κουρτουά.

Από τα πόδια του Σέρχιο Ράμος (4-1) που ήταν εύστοχος, η Ρεάλ σφράγισε την πρώτη κούπα της χρονιάς στην Ισπανία.