Australian Open: Άνετη πρόκριση για την Μαρία Σάκκαρη

Maria Sakkari Brisbane International tennis tournament
Από euronews

Ποια θα είναι η αντίπαλος της Ελληνίδας τενίστριας στον β' γύρο του Grand Slam της Αυστραλίας

Εντυπωσιακή ήταν η πρεμιέρα της Μαρίας Σάκκαρη στο Australian Open. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια χρειάστηκε μόλις 63 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση της Μαργκαρίτα Γκασπαριάν και να περάσει στον 2ο γύρο του Grand Slam της Αυστραλίας.

Έχοντας μόλις τέσσερα χαμένα games από την Ρωσίδα τενίστρια, νούμερο 100 στην παγκόσμια κατάταξη, η Σάκκαρη έκανε περίπατο στο κορτ της Μελβούρνης και επιβλήθηκε 6-2, 6-2 στα σετ, κρατώντας μάλιστα δυνάμεις ενόψει της απαιτητικής συνέχειας. Ο αγώνας ήταν προγραμματισμένος για την Δευτέρα αλλά αναβλήθηκε λόγω βροχής.

Έχοντας και στο πλευρό της αρκετούς Έλληνες ομογενείς, οι οποίοι από την πρώτη μέχρι την τελευταία στιγμή δεν σταμάτησαν να τραγουδούν, η Μαρία Σάκκαρα πήρε εύκολα τη νίκη.

Η ίδια δήλωσε μετά τη νίκη της: "Νιώθω πολύ καλά από την αρχή του χρόνου. Νιώθω ότι παίζω αρκετά καλά. Είχα μια καλή αρχή παρά τις δύο ήττες μου τις τελευταίες δύο εβδομάδες. Αλλά νιώθω πολύ ικανοποιημένη από το παιχνίδι μου. Ένιωσα πολύ άνετα εκεί έξω σήμερα. Ήταν καλό για μένα το ότι ήταν γρήγορο παιχνίδι και δεν έμεινα αρκετή ώρα στο κορτ, για να είμαι πιο ξεκούραστη στον αυριανό αγώνα. Έτσι είμαι πολύ θετική και πολύ χαρούμενη."

Επόμενη αντίπαλος για την Μαρία Σάκκαρη, που είναι το νούμερο 22 του ταμπλό, είναι η Γιαπωνέζα Νάο Χιμπίνο (νούμερο 67) η οποία απέκλεισε δύσκολα με 2-1 σετ (4-6, 7-6, 6-3) την Κινέζα Πενγκ Σουάι.