Μούσα Μαρεγκά: Εγκατέλειψε το γήπεδο λόγω ρατσισμού

Πνευματικά Δικαιώματα MIGUEL RIOPA / AFP
Από Klelia Avatagelou with ΑΠΕ-ΜΠΕ

Με ανάρτηση στα social media κατηγόρησε τους διαιτητές ότι δεν τον προστάτευσαν

Ο ποδοσφαιριστής της Πόρτο, Μούσα Μαρεγκά, εγκατέλειψε το γήπεδο σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τα ρατσιστικά συνθήματα σε βάρος του, κατά τη διάρκεια του αγώνα με αντίπαλο τη Βιτόρια Γκιμαράες.

Ο 28χρονος επιθετικός από το Μαλί, σημείωσε γκολ στο 60ο λεπτό και το γιόρτασε δείχνοντας το δέρμα του και απαντώντας σε ορισμένους οπαδούς της «οικοδέσποινας» που τον αποδοκίμαζαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ορισμένοι φίλαθλοι πέταξαν καθίσματα εναντίον του Μαρεγκά, ο οποίος με το γκολ του σφράγισε την εκτός έδρας νίκη της ομάδας του στο πρωτάθλημα με 2-1.

Νευριασμένος ο Μαρεγκά άρπαξε ένα από τα καθίσματα και το τοποθέτησε στο κεφάλι του, περπατώντας με αυτό μέσα στο γήπεδο. Για την αντίδρασή του, δέχθηκε κίτρινη κάρτα.

Ο 28χρονος Μαρεγκά προσπάθησε να φύγει από το γήπεδο, κάνοντας κίνηση προς τα κάτω των αντίχειρών του προς το πλήθος, αλλά συγκρατήθηκε από τους συμπαίκτες του για μερικά λεπτά.

Λίγη ώρα αργότερα, με ανάρτηση στα μέσα κοινωνικά δικτύωσης, εξαπέλυσε ύβρεις προς τον κόσμο και κατηγόρησε τους διαιτητές πως δεν έκαναν τίποτα για να τον προστατεύσουν.