NBA All Star Game: O Λεμπρόν νίκησε τον Γιάννη στη σκιά του Κόμπε

David Banks
Από euronews

Νικήτρια στις λεπτομέρειες η ομάδα του «Βασιλιά» απέναντι στον Greek Freak - Στον αδικοχαμένο Κόμπι Μπράιαντ αφιερωμένη η γιορτή του NBA στο Σικάγο

Σε ντέρμπι που κρίθηκε στο φινάλε και τις τελευταίες κατοχές εξελίχθηκε το All Star Game του ΝΒΑ που πραγματοποιήθηκε στο United Center του Σικάγο και το οποίο ήταν αφιερωμένο στον αδικοχαμένο Κόμπι Μπράιαντ.

Όπως και πέρυσι, η ομάδα του Λεμπρόν Τζέιμς νίκησε στις λεπτομέρειες την ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο με 157 - 155, με τον Έλληνα σταρ πάντως να σκοράρει 25 πόντους, να μαζεύει 11 ριμπάουντ και να μοιράζει 4 ασίστ και 3 τάπες σε 31 λεπτά συμμετοχής.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Καουάι Λέοναρντ, ο οποίος πέτυχε 30 πόντους με 8/14 τρίποντα. Ο πολυτιμότερος παίκτης των περυσινών τελικών έλαμψε και στο All Star και παρέλαβε άξια το βραβείο που έφερε το όνομα του Κόμπι Μπράιαντ.

Η ιδιαιτερότητα του φετινού αγώνα αφορούσε το τέταρτο δεκάλεπτο, όπου ο πίνακας του σκορ έσβησε και οι δυο ομάδες θα έπρεπε να φτάσουν τον σκορ - στόχο (Final Target Score). Αυτό προέκυπτε από το σκορ με το οποίο θα έκλεινε το τρίτο δωδεκάλεπτο η ομάδα, που ήταν μπροστά στο σκορ, προσθέτοντας 24 πόντους (για την φανέλα με το Νο.24 του Black Mamba).

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Γιάννη να προηγείται 133 - 124, με το σκορ - στόχο να ορίζεται στο 157, όριο το οποίο πέρασε τελικά πρώτη η ομάδα του «Βασιλιά», με μια εύστοχη βολή του Ντέιβις.

Στα highlight του τελικού η μονομαχία των δυο αρχηγών προς το τέλος του ματς και η μεγαλοπρεπής τάπα του Greek Freak στον Λεμπρόν.