Τσάμπιονς Λιγκ: Όρθια η Μπάρτσα στο Σαν Πάολο

Foto Alfredo Falcone Πνευματικά Δικαιώματα APAlfredo Falcone/LaPresse ALFREDO
Πνευματικά Δικαιώματα AP
Από euronews

Επιβλητική τριάρα της Μπάγερν στο Λονδίνο

Μικρό προβάδισμα πρόκρισης για τους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ πήρε η Μπαρτσελόνα, παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο απέναντι στη διαβασμένη Νάπολι.

Οι Παρτενοπέι έβαλαν φωτιά στο Σαν Πάολο στο 30ο λεπτό με τον Ντρις Μέρτενς να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους.

Παρότι απείλησαν ελάχιστα, με μια μόλις τελική προσπάθεια σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, οι Καταλανοί βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 57' με σκόρερ τον Αντουάν Γκριζμάν και πλέον είναι φαβορί για τη ρεβάνς του Καμπ Νου.

Επιβλητική εμφάνιση πραγματοποίησε στο Λονδίνο η Μπάγερν.

Η υπεροχή των Βαυαρών καρποφόρησε στο 51ο λεπτό με τον Γκνάμπρι να χρίζεται σκόρερ και 3 λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0.

Η άμυνα των Μπλε βρισκόταν σε τρικυμία και ο Λεβαντόφσκι στο 76' διαμόρφωσε το τελικό 3-0 μετατρέποντας σε τυπική διαικασία τη ρεβάνς στο Μόναχο.