Europa League: Στον τελικό με επίδειξη δύναμης η Ίντερ

Lars Baron/ Πνευματικά Δικαιώματα Lars Baron/Getty Images
Πνευματικά Δικαιώματα Lars Baron/Getty Images
Από euronews with ΑΠΕ-ΜΠΕ

Συνέτριψε 5-0 την Σαχτάρ και απέναντι στη Σεβίλη θα διεκδικήσει το τρόπαιο

Την ευκαιρία να κατακτήσει το τέταρτο τρόπαιό της στη διοργάνωση και πρώτο ως Europa League, θα έχει η Ίντερ.

Οι «νερατζούρι» του Αντόνιο Κόντε επέστρεψαν στον τελικό, για πρώτη φορά μετά το 1998 (είχαν νικήσει στο Παρίσι με 3-0 τη Λάτσιο), συντρίβοντας στο Ντίσελντορφ τη Σαχτάρ Ντόνετσκ με το θριαμβευτικό 5-0 και θα διεκδικήσουν το τρόπαιο την Παρασκευή 21 Αυγούστου απέναντι στη Σεβίλη, στην Κολονία.

Το 3-5-2 του Κόντε εγκλώβισε την πολύ επιθετική Σαχτάρ, καθώς της περιόρισε δραματικά τους χώρους. Οι «νερατζούρι» πίεσαν πολύ ψηλά, δημιούργησαν ασφυξία στο παιχνίδι των Ουκρανών και πέτυχαν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη ευκαιρία του ημιτελικού.

Στο 19ο λεπτό, όταν ο Πιατόφ έκανε λάθος, ο Μπαρέλα πήρε την μπάλα και με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Λαουτάρο Μαρτίνες, ο οποίος με κεφαλιά έγραψε το 1-0 κι άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη.

Δάσκαλοι της τακτικής, οι Ιταλοί κράτησαν το παιχνίδι στο ρυθμό που τους εξυπηρετούσε, συνέχισαν να «πνίγουν» τη Σαχτάρ που είχε μόνο μια ευκαιρία με τον Μοράες στο 62΄, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Ντ΄ Αμπρόζιο έκρινε οριστικά τη μοίρα της συνάντησης, όταν ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μπρόζοβιτς διπλασίασε με κεφαλιά.

Οι Ουκρανοί κατέρρευσαν κι έτσι στο 74΄ ο Μαρτίνες και πάλι πλάσαρε σωστά για το 3-0, ενώ στο 78΄ ήταν η σειρά του Λουκάκου να προσθέσει το όνομά του στη λίστα των σκόρερ.

Ο Βέλγος επιθετικός δεν είχε τελειώσει τη δουλειά του, όμως, αφού στο 84΄ εξέθεσε την ουκρανική άμυνα και διαμόρφωσε το τελικό 5-0, με το 32ο τέρμα του στην αγωνιστική περίοδο 2019-20.