Η Μπάγερν Μονάχου πρωταθλήτρια Ευρώπης

Πνευματικά Δικαιώματα Matthew Childs/AP
Από Ιωάννης ΚαράγιωργαςEuronews

Επικράτησε 1-0 της Παρί Σεν Ζερμέν στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ στη Λισαβόνα

Η Μπάγερν Μονάχου στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στη Λισαβόνα για 6η φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά από επτά χρόνια, καθώς επικράτησε της Παρί Σεν Ζερμέν με 1-0.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με την Παρί και την Μπάγερν να έχουν ευκαιρίες για το γκολ αλλά το 0-0 δεν άλλαξε στα πρώτα 45 λεπτά. Ο Λεβαντόφσκι είχε δοκάρι στο πρώτο μέρος ενώ Νεϊμάρ και Ντι Μαρία έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες για να βάλουν μπροστά στο σκορ τους Γάλλους.

Η Μπάγερν Μονάχου προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό στο δεύτερο μέρος και στο 59ο λεπτό άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Κομάν, το οποίο ήταν και το γκολ που έκρινε το τρόπαιο.

Matthew Childs/AP
Ο Κομάν πανηγυρίζει το γκολ της ΜπάγερνMatthew Childs/AP

Οι Βαυαροί πίεσαν στα πρώτα λεπτά μετά το 1-0 και έχασαν μοναδικές ευκαιρίες για να «καθαρίσουν» τον αγώνα. Η Παρί όσο πέρναγε η ώρα έβγαινε μπροστά και απείλησε, αλλά ο Νόιερ όποτε χρειάστηκε είπε «nein» και κράτησε το «χρυσό» 1-0.