US Open: Πρόκριση στον β' γύρο για Σάκκαρη

Μαρία Σάκκαρη Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo
Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo
Από euronews

Η Μαρία Σάκκαρη ζορίστηκε, αλλά τελικά επικράτησε με 2-1 της Στέφανι Φέγκελε.

Έπειτα από μάχη που κράτησε πάνω από δύο ώρες, η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 2-1 σετ (6-3, 3-6, 7-5) της Ελβετίδας Στέφανι Φέγκελε και για τέταρτη συνεχόμενη σεζόν θα δώσει το παρών στον δεύτερο γύρο του Αμερικανικού Όπεν.

Αν και βρέθηκε να χάνει με 0-1, η Ελληνίδα αθλήτρια επανήλθε και με τέσσερα διαδοχικά γκέιμς πήρε προβάδισμα και κατέκτησε το πρώτο σετ χωρίς πρόβλημα. Ανάλογο σκηνικό στο δεύτερο σετ, όπου η Σάκκαρη ισοφάρισε το αρχικό 0-3, ωστόσο η Φέγκελε έκανε τελικά το 1-1 στα σετ με 3-6, στέλνοντας το ματς σε τρίτο σετ.

Το τελευταίο σετ του αγώνα αποδείχθηκε ακατάλληλο για καρδιακούς. Η Σάκκαρη βρέθηκε να προηγείται με 3-2, όμως ισοφαρίστηκε αρχικά σε 3-3, έπειτα σε 4-4 και εν συνεχεία σε 5-5. Όμως στο 12ο γκέιμ η Σάκκαρη, αν και έχανε 30-0, πήρε τέσσερις πόντους στη σειρά και σφράγισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει την Αμερικανίδα Μπερνάρντα Πέρα.