Oι Λέικερς έκαναν το 2-0 κόντρα στους Νάγκετς

ERIK S. LESSER/EPA
ERIK S. LESSER/EPA Πνευματικά Δικαιώματα ERIK S. LESSER/EPA
Από euronews

Mε ένα σουτ τριών πόντων του Άντονι Ντέιβις στην εκπνοή του αγώνα

Mε ένα σουτ τριών πόντων του Άντονι Ντέιβις στην εκπνοή του αγώνα, οι Λέικερς κατάφεραν να νικήσουν με 105-103 τους Νάγκετς, φτάνοντας στο 2-0 στους τελικούς της Δύσης στο Disney World.

Ένα εκπληκτικό παιχνίδι, όπου οι Καλιφορνέζοι ήταν μπροστά στο σκορ με +16 στην τρίτη περίοδο, αλλά και με +8 τρία λεπτά πριν το τέλος, όταν ο Νίκολα Γιόκιτς με ένδεκα σερί πόντους, έκανε το ματς... θρίλερ.

Ο Ντέιβις σημείωσε 31 πόντους, εκ των οποίων τους 22 στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς έφτασε σε double double, με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Στους 30 πόντους...σταμάτησε ο Γιόκιτς, ο οποίος είχε επίσης 9 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Τζαμάλ Μάρεϊ σημείωσε 25 πόντους (8/19 σουτ).

Το επόμενο -τρίτο- παιχνίδι του τελικού, θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Τετάρτης.