Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Τσιτσιπά στον τελικό του Αμβούργου

Ο ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ
Ο ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Πνευματικά Δικαιώματα Daniel Bockwoldt/dpa via AP Photo
Πνευματικά Δικαιώματα Daniel Bockwoldt/dpa via AP Photo

Με το δεξί ξεκίνησε η Μαρία Σάκαρη στο Ρολάν Γκαρός

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αν και βρέθηκε μια ανάσα από τη νίκη, για την οποία και σέρβιρε στο τρίτο σετ, δεν κατάφερε τελικά να ξεπεράσει το εμπόδιο του Αντρέι Ρούμπλεφ στον τελικό του Αμβούργου και να κατακτήσει τον πρώτο του τίτλο σε τουρνουά ATP 500.

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη το μεσημέρι της Κυριακής μπορεί να έχασε το πρώτο σετ με 6-4, αλλα γρηγορα ισοφάρισε κατακτώντας το δεύτερο με 6-3. Στο τρίτο σετ έκανε το πολυπόθητο μπρέικ στο σερβίς του αντιπάλου, προηγήθηκε με 5-3 και σέρβιρε για τη νίκη.

Ωστόσο κάπου εκεί έπαθε μπλακ άουτ και με τον αντιπαλό του να σπάει δυο φορές το σερβίς του Στέφανου, κατέκτησε με 7-5 το τρίτο σετ και τη νίκη.

Την ίδια περίπου ώρα η Μαρία Σάκαρη ξεκινούσε τις προσπάθειές της στο Ρολάν Γκαρός και ξεπερνούσε με σχετική άνεση το εμπόδιο της Αυστραλής Αϊλα Τομπλιάνοβιτς με 2-0 σετ, για να προκριθεί στον β' γύρο της διοργάνωσης.

Η Ελληνίδα ξεκίνησε σαρωτικά κατακτώντας το πρώτο σετ με 6-0. Στο δεύτερο βρέθηκε πίσω στο σκορ. Μάλιστα, στο 5-4 η αυστραλή σέρβιρε για την ισοφάριση, ωστόσο η Σάκαρη έκανε το μπρέικ, κράτησε το σερβίς της και ξαναέκανε μπρέικ για να καθαρίσει τον αγώνα σε περίπου 1 ώρα και 20 λεπτά.

Επόμενη αντίπαλος της Σάκαρη η Ρωσίδα Καμίλα Ραχίμοβα, Νο182 στον κόσμο.