ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ
Από euronews

Ο Αλιάζ Μπέντενε εγκατέλειψε τον αγώνα στον τρίτο σετ

Φαίνεται ότι ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήθελε ένα γερό «ταρακούνημα» από τον Μουνάρ στην πρεμιέρα του στο Roland Garros.

Πριν μερικές ημέρες ο Έλληνας τενίστας «επέστρεψε» από το εις βάρος του 0-2 και νίκησε με 3-2 τον Ισπανό, επιτυχία που όπως δείχνουν έως τώρα τα πράγματα του έδωσε την απαιτιούμενη ώθηση για να παίξει το τένις που γνωρίζει.

Νίκησε στη συνέχεια... δια περιπάτου τον Πάμπλο Κουέβας με 3-0 στην φάση των «32» και σήμερα (3/10) με μία ακόμη επιβλητική εμφάνιση επιβλήθηκε με 3-0 του Σλοβένου Αλιάζ Μπέντενε παίρνοντας ταυτόχρονα το «εισιτήριο» για τους «16» του French Open.

Να σημειωθεί ότι το τρίτο σετ δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, καθώς ενώ ο Τσιτσιπάς είχε το προβάδισμα με 3-1 στα games ο Μπέντενε αποχώρησε λόγω τραυματισμού.

Η ήττα που είχε γνωρίσει στο Ρότερνταμ από τον 31χρονο αντίπαλό του ο Τσιτσιπάς (στη μοναδική μεταξύ τους αναμέτρηση μέχρι και σήμερα) αποδείχθηκε... τυχαία καθώς στο δεύτερό τους ραντεβού ο Έλληνας τενίστας φρόντισε από το ξεκίνημα να δείξει την ανωτερότητά του.

Πήρε άνετα το πρώτο σετ με 6-1, ανάλογη κατάληξη είχε και το δεύτερο (6-2), ενώ στο τρίτο σετ ο Σλοβένος αποχώρησε,

Στη συνέχεια του κορυφαίου Grand Slam ο Τσιτσιπάς θ΄ αντιμετωπίσει το νικητή της εν εξελίξει αναμέτρησης ανάμεσα στον Ρομπέρτο Καρμπάλες Μπαένα (Ισπανία) και στον Βούλγαρο Ιγκόρ Ντιμιτρόφ, με φόντο την πρόκριση στους προημιτελικούς.