Κιλιάν Εμπαπέ Πνευματικά Δικαιώματα Joan Monfort/2021 The Associated Press
Πνευματικά Δικαιώματα Joan Monfort/2021 The Associated Press
Από Γιώργος Αϊβαλιώτης

Εύκολη επικράτηση της Λίβερπουλ επί της Λειψίας

Σαφές προβάδισμα απέκτησε η Παρί έναντι της Μπαρτσελόνα μετά την επικράτησή της γαλλικής ομάδας εντός ισπανικού εδάφους.

Με πρωταγωνιστή τον Εμπαπέ ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ οι Παριζιάνοι, έφυγαν νικητές από την Βαρκελώνη με το τελικό σκορ να γράφει 1-4.

Οι «μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν με 1-0 στο 27 με πέναλτι του Μέσι, αλλά η χαρά τους κράτησε μόλις 4 λεπτά.
Ο επόμενος μεγάλος σούπερ σταρ του παγκοσμίου ποδοσφαίρου, Κιλιάν Εμπαπέ, χάρισε σε όλους τους ποδοσφαιρόφιλους μία απίστευτη... παράσταση το βράδυ της Τρίτης (16/02) στο «Καμπ Νου» και με το χατ-τρικ που σημείωσε κόντρα στην Μπαρτσελόνα, οδήγησε την Παρί Σεν Ζερμέν στο θριαμβευτικό 4-1 και με το... ενάμισι πόδι, στα προημιτελικά του εφετινού Champions League.

Ο Γάλλος σούπερ σταρ, που δεν είχε σκοράρει σε νοκ-άουτ φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης την τελευταία διετία, πέτυχε μαζεμένα τέρματα, πήρε δικαίως τη μπάλα του αγώνα κι έγραψε... ιστορία, καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης μετά το 1997 που σημείωσε τρία γκολ στην έδρα της «Μπάρτσα» σε αγώνα του Champions League.

Ο αμέσως προηγούμενος που είχε καταφέρει κάτι αντίστοιχο, ήταν ο σπουδαίος Αντρέι Σεβτσένκο, ο οποίος είχε σκοράρει με την φανέλα της Ντινάμο Κιέβου τρεις φορές στο ιστορικό γήπεδο της Βαρκελώνης, κάνοντας όλη την Ευρώπη να πέφτει στα... πόδια του για να τον αποκτήσει.

Στον έτερο αγώνα του Τσάμπιονς Λιγκ, που διεξήχθη στην ουδέτερη Puskas Arena στην Βουδαπέστη η τυπικά γηπεδούχος Λειψία υπέκυψε στην ανωτερότητα της Λίβερπουλ.

Μέσα σε 5 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο οι “κόκκινοι” της Αγγλίας και γκολ των Σαλάχ και Μανέ υπέταξαν τους Γερμανούς με το τελικό σκορ να γράφει 0-2.