Τζούντο: Χρυσό για τον Ιταλό Κριστιάν Παρλάτι

Πνευματικά Δικαιώματα from Euronews video
Από euronews

Δεύτερη ημέρα του Grand Slam της Τασκένδης

Εντυπωσιακή κατά την δεύτερη ημέρα του Grand Slam του Ουζμπεκιστάν η παρουσία του κόσμου, με τον Πρόεδρο της διεθνούς ομοσπονδίας Μάριους Βίζερ να εκθειάζει τις προσπάθειες της τοπικής οργανωτικής επιτροπής να οργανώσει ένα πετυχημένο τουρνουά.

Τα μεσαία βάρη είχαν τη τιμητική τους της δεύτερη ημέρα.

* Αθλήτρια της αγωνιστικής αναδείχτηκε η Γιαπωνέζα Τασίρο Μίκου στα έως 63 κιλά των γυναικών Στην Τασκένδη η σπουδαία τζουντόκα από την χώρα του Ανατέλλοντος Ηλίου κατέκτησε το πέμπτο της χρυσό μετάλλιο σε αγώνες Grand Slam ης παγκόσμιας ομοσπονδίας .

Ο Πρόεδρος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Τζούντο, Μάριους Βίζερ απένειμε στην Τασίρο το χρυσό της μετάλλιο.

«Είναι σημαντική στιγμή για εμένα καθώς είχα μείνει μακρυά από τους αγώνες για ένα χρόνο και τα συναισθήματά μου βγήκαν αυθόρμητα εδώ», είπε η Τασίρου.

* Αθλητής της δεύτερης ημέρας του τουρνουά της Τασκένδης ήταν ο Ιταλός Κριστιάν Παρλάτι που νίκησε τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή του 2015 τον Ναγκάσε στον ημιτελικό των έως 81 κιλών . Στον τελικό του, ο Παρλάτι πήρε τον αγώνα στο χρυσό βαθμό επικρατώντας του τοπικού ήρωα Σαροφίντιν Μπολτάμποεφ, με wazari.

Ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Τζούντο του Ουζμπεκιστάν, Αζιζιόν Καμίλοφ απένειμε τα μετάλλια.

«Είναι πραγματικά ένα ιδιαίτερο συναίσθημα, γιατί είναι ένας χρόνος χωρίς θεατές στους αγώνες και είμαι πολύ χαρούμενος για την ατμόσφαιρα εδώ. Είναι τόσο ξεχωριστή», είπε ο Παρλάτι.

* Στα έως -73 κιλά, ο Τσέντ-Οχίρ από τη Μογγολία πήρε την πρώτη θέση στο βάθρο, με τον Ραβσχάμ Ιμάτοφ αναπληρωτή υπουργό Πολιτισμού και Αθλητισμού του Ουζμπεκιστάν να κάνει την απονομή των μεταλλίων.

* Στα έως 70 κιλά των γυναικών η Αράι Τσιζούρου πήρε ακόμη ένα χρυσό για την Ιαπωνική ομάδα δείχνοντας τη δυναμική και τη συνέπεια των Ιαπώνων στους μεγάλους αγώνες του τζούντο. Ο πρόεδρος της εθνικής Ολυμπιακής Επιτροπής του Ουζμπεκιστάν, Ρουστάμ Σομπντουραχμάνοφ απένειμε τα μετάλλια.

Οι αγώνες της Τασκένδης είναι πετυχημένοι και για την τοπική ομάδα που έχει κατακτήσει τις δυο πρώτες ημέρες τέσσερα μετάλλια, υπό τις επευφημίες του πλήθους που παρά την πανδημία παρακολουθεί της διοργάνωση.