Formula 1: Νικητής ο Χαμιλτον στο θρίλερ του Μπαχρέιν

Από euronews with ΑΠΕ - ΜΠΕ

Προσπέρασε ο Φερστάπεν τον Βρετανό λίγους γύρους πριν το φινάλε αλλά οι αγωνοδίκες το έκριναν αντικανονικό και ο Χάμιλτον έφτασε στη νίκη

Σε μονομαχία - θρίλερ Χάμιλτον - Φερστάπεν μετατράπηκε ο πρώτος αγώνας της χρονιάς στη Formula 1 στην πίστα του Μπαχρέιν.

Ο Ολλανδός πιλότος της Red Bull-Honda πήρε κεφάλι τέσσερις γύρους πριν το τέλος, αλλά οι αγωνοδίκες έκριναν το προσπέρασμα του επί τους Βρετανού παγκόσμιου πρωταθλητή αντικανονικό και τον υποχρεώσαν να παραδώσει την πρωτοπορία στον Χάμιλτον.

Ο πιλότος της Mercedes αντίκρισε έτσι πρώτος την καρό σημαία και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη σε πρεμιέρα μετά από 5 χρόνια.

Πίσω από τον δεύτερο Φερστάπεν, τερμάτισε ο δεύτερος οδηγός της Mercedes, Βάλτερι Μπότας

Ο Βρετανός Λάντο Νόρις με McLaren πήρε την 4η θέση, μπροστά από τον Μεξικανό Σέρχιο Πέρες με Red Bull.

Η Ferrari, που ήταν 6η πέρυσι στην κατάταξη των κατασκευαστών, είδε τους δύο οδηγούς της Σαρλ Λεκλέρκ (Μονακό) και Κάρλος Σάινθ Τζούνιορ (Ισπανία) να παίρνουν την 6η και 8η θέση αντίστοιχα.

Ο Φερνάντο Αλόνσο (Alpine) στην επιστροφή του στην Φόρμουλα Ένα, στα 39 χρόνια του, υποχρεώθηκε να εγκαταλειψει στον 34ο γύρο.