Πνευματικά Δικαιώματα from Euronews video
Από euronews

Ολοκληρώθηκε το Grand Slam τζούντο της Τιφλίδας

Μια ακόμη μεγάλη επιτυχία για τα «χρώματα» της Γεωργίας στο τελος του Grand Slam της Τιφλίδας.

* Ο Τζέλα Ζαλισβίλι στα +100 κιλά, τη μεγάλη κατηγορία του τζούντο, ήταν κυρίαρχος χαρίζοντας ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο στην εθνική του ομάδα.

Στον τελικό νίκησε τον Βραζιλιάνο, Σίλβα πανηγυρίζοντας την πρώτη θέση μαζί με τον προπονητή του.

«Είμαι πάντα έτοιμος να παλέψω για τη χώρα μου, για την πατρίδα μου. Καταβάλω μεγάλη προσπάθεια προπονούμαι σκληρά και πάντα προσπαθώ να κερδίζω. Αυτό μου δίνει ψυχολογική δύναμη και πίστη στον εαυτό μου. Αυτό μου δίνει μεγάλη δύναμη», είπε ο Γεωργιανός τζουντόκα.

* Στα έως 90 κιλά ο βετεράνος Σουηδός, Μάρκους Νιούμαν, πήρε το πρώτο του χρυσό σε Grand Slam Gold εδώ και πέντε χρόνια. Του απονεμήθηκε το μετάλλιο από τον πρόεδρο της διεθνούς ομοσπονδίας τζούντο, Μάριους Βίζερ.

* Αθλήτρια της ημέρας αναδείχθηκε η Σου Σιγιάν από την Κίνα. Με ένα Ura Nage νίκησε στον τελικό της μεγάλης κατηγορίας των γυναικών την Ροσελιν Νουνιες από την Πορτογαλία. Της απονεμήθηκε τα μετάλλια της από τον διευθυντή αθλητισμού της διεθνούς ομοσπονδίας, Αρμάν Μπογκντασάροφ.

«Νομίζω ότι ως νέα αθλήτρια πρέπει να προετοιμαστώ περισσότερο για όλους τους αγώνες, ειδικά για τη σειρά της διεθνούς ομοσπανδίας και τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Αλλά είμαι νέα, μου αρέσει το τζούντο, οπότε είμαι πολύ παθιασμένη», είπε η Κινέζα τζουντόκα.

* Στα έως 100 κιλά ο Καναδάς, Σάντι Εινάχας επέστρεψε στην κορυφή του βάθρου. Στον τελικό νίκησε τον τοπικό ήρωα Σουλαμανίτζε με ένα Kouchi gari. Ο Μίχαελ Καβασεσβίλι μέλος του κοινοβουλίου και πρόεδρος της επιτροπής για θέματα αθλητισμού και νεολαίας απένεμε τα μετάλλια.

* Τα έως 78 κιλά ήταν ολλανδική υπόθεση Η Νατάσα Άουσμα νίκησε την συμπατριώτισσα της και φίλη της Καρεν Στιβενσον. Ο Σεργκέι Σολόβετσικ αντιπρόεδρος της διεθνούς ομοσπονδίας και πρόεδρος της ευρωπαϊκής ένωσης τζούντο, απένειμε τα μετάλλια.

* Στο Grand Slam τζούντο της Γεωργίας μετείχε σχεδόν η αφρόκρεμα τοης διεθνούς σκηνής δίνοντας ένα επικό σόου. Με την οικοδέσποινα Γεωργία να κατακτά τον άτυπο τίτλο της κορυφαίας ομάδας στον πίνακά των μεταλλίων ολοκληρώθηκε το Grand Slam του τζούντο στην Τιφλίδα.