Τένις: Ο Ναδάλ λύγισε τον Τσιτσιπά μετά από επική μάχη στη Βαρκελώνη

Ο Ράφα Ναδάλ

Ο Ράφα Ναδάλ χρειάστηκε 3 ώρες και 38 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση του Στέφανου Τσιτσιπά που έδωσε τη μάχη μέχρι και τον τελευταίο πόντο

Ο Ράφα Ναδάλ αποδείχτηκε ανυπέρβλητος αντίπαλος για τον Στέφανο Τσιτσιπά στον τελικό του όπεν της Βαρκελώνης, παρά το γεγονός πως η μάχη που δόθηκε επί 3 ώρες και 38 λεπτά ήταν επική και κατέληξε με νίκη του Ναδάλ με 2-1 σετ (6-4, 6-7 και 7-5).

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε ιδανικά το πρώτο σετ, πετυχαίνοντας μπρέικ πρώτος και έφτασε να προηγείται 3-1 και 4-2 στα γκέιμ όμως τελικά ηττήθηκε με 6-4 καθώς ο Ναδάλ πήρε τέσσερα σερί γκείμ με δύο μπρέικ.

Στο δεύτερο σετ έγινε ένα σπουδαίο παιχνίδι, με τους δύο φιναλίστ να έχουν από ένα μπρέικ και το ματς να πηγαίνει στο 5-5 με σερβίς του Ναδάλ. Εκεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε μία σπουδαία ευκαιρία καθώς έφτασε να προηγείται με 40-15 και ήταν μία ανάσα από το μπρέικ αλλά δεν τα κατάφερε και ο Ναδάλ έκανε το 6-5. Αμέσως μετά ο Έλληνας άσος κράτησε το σερβίς του και το σετ κρίθηκε στο τάι - μπρέικ. Εκεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε τα ψυχικά του αποθέματα και πήρε το σετ με 8-6 στους πόντους του γκέιμ.

Στο τρίτο σετ, οι δύο παίκτες δεν έχασαν το σερβίς τους και έφτασαν στο 5-5, με τον Ναδάλ να προσπαθεί σε εκείνο το σημείο για το μπρέικ, φτάνοντας στο 40-15 και πιέζοντας ασφυκτικά τον Τσιτσιπά ώσπου κατάφερε να το πετύχει το μπρέικ και να κάνει το 6-5. Ο Τσιτσιπάς πάλεψε στο 12ο γκέιμ αλλά τελικά ηττήθηκε με 7-5 από τον σπουδαίο Ισπανό.