NBA: Σούπερ Ντουράντ «σκότωσε» τους Μπακς του Αντετοκούνμπο

Στιγμιότυπο από τον 5ο ημιτελικό της Ανατολής Μπακς - Νετς
Στιγμιότυπο από τον 5ο ημιτελικό της Ανατολής Μπακς - Νετς Πνευματικά Δικαιώματα Kathy Willens/Associated Press
Πνευματικά Δικαιώματα Kathy Willens/Associated Press
Από euronews

Γύρισε μόνος του το ματς ο Ντουράντ με 49 πόντους και τριπλ νταμπλ και οι Νετς έκαναν το 3-2 στη σειρά - Δεν έφτασαν στους Μπακς οι 34 πόντοι του Γιάννη

Μια νίκη μακριά από τους τελικούς της Ανατολής βρίσκονται οι Μπούκλιν Νετς. Παρά τις απουσίες και τα σοβαρά προβλήματα τραυματισμών που τους ταλαιπωρούν στα πλέι οφ, με οδηγό τον εκπληκτικό Κέβιν Ντουράντ επικράτησαν 114-108 των Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο και έκαναν το 3-2 στη σειρά των ημιτελικών.

Ο "KD" έπαιξε και για τον απόντα Ίρβινγκ αλλά και τον ανέτοιμο Χάρντεν. Δεν κάθισε ούτε δευτερόλεπτο στον πάγκο και πέτυχε τριπλ - νταμπλ με 49 πόντους (13/16 βολές, 12/14 δίποντα, 4/9 τρίποντα), 17 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες και 3 λάθη. Σπουδαία βοήθεια πήρε από τον Τζεφ Γκριν, ο οποίος είχε 27 πόντους με 7/8 τρίποντα.

Από την πλευρά τους οι Μπακς άφησαν το ματς να ξεγλιστρίσει από τα χέρια τους. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο κρατούσαν άνετα διψήφια διαφορά, ενώ επτά λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου έφτασαν στο +17 (57-74).

Από εκείνο το σημείο άρχισε η αντεπίθεση των Νετς, οι οποίοι με σερί 17-5 πλησίασαν αρχικά στους πέντε (74-79) και έκλεισαν την περίοδο στο -6, 81-87.

Το φινάλε ήταν θρίλερ με τον Ντουράντ να πετυχαίνει απίθανο τρίποντο στα 50’’ και μια ασυννεονοησία Μίντλετον - Γιάννη να κρίνει οριστικά το ματς.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν κορυφάιος των Μπακς με 34 πόντους (4/7 βολές, 12/18 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 τάπες και 4 λάθη σε 42 λεπτά, αλλά δεν είχε βοήθειες. Ο Κρις Μίντλετον είχε 25 πόντους αλλά και 8/22 σουτ.

Το έκτο ματς της σειράς διεξάγεται ξημερώματα της Παρασκευής (3:30) στο Μιλγουόκι.