ΝΒΑ: «Ζωντανοί» οι Μπακς - Ισοφάρισαν σε 3-3 τους Νετς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο παίζει άμυνα πάνω στον Τζέιμς Χάρντεν στο έκτο παιχνίδι της σειράς των ημιτελικών της Ανατολής Πνευματικά Δικαιώματα Jeffrey Phelps/Associated Press
Από euronews

Μαέστρος ο Μίντλετον στο πλευρό του Γιάννη περιόρισε τον Ντουράντ και όλα θα παιχθούν στο τελευταίο ματς της σειράς των ημιτελικών της Ανατολής στο Μπρούκλιν

«Ανάσα ζωής» για τους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής. Τα «Ελάφια» επικράτησαν 104 - 89 των Νετς στο Μιλγουόκι, ισοφάρισαν σε 3-3 και πλέον τα πάντα θα κριθούν στο έβδομο και τελευταίο ματς στο Μπρούκλιν τα ξημερώματα της Κυριακής.

Στο πλευρό του Έλληνα σταρ, που είχε 30 πόντους, 17 ριμπάουντ και 3 ασίστ, στάθηκε ο Κρις Μίντλετον με 38 πόντους (11/16 σουτ) και ο Τζρου Χόλιντεϊ με 21 πόντους, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Για το Μπρούκλιν που έπαιξε και πάλι χωρίς τον τραυματία Κάιρι Ίρβινγκ, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 32 πόντους (15/30 σουτ), και ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 16 πόντους και 7 ασίστ.

Οι Μπακς μετά το στραπάτσο του Game 5 όπου έχασαν διαφορά 17 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και με το «πιστόλι στον κρόταφο» καθώς σε περίπτωση ήττας θα τελείωνε γι' αυτούς η σεζόν, μπήκαν αποφασισμένοι από το ξεκίνημα.

Με τον Αντετοκούνμπο σε επιθετικό οίστρο (είχε 19 πόντους στο πρώτο μέρος), τα «Ελάφια» έφτασαν τη διαφορά έως και στο +13, 34-21, στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, αλλά οι Νετς με μπροστάρη τον εμφανώς βελτιωμένο Χάρντεν πλησίασαν στους τέσσερις, 44-40.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι έχτισαν εκ νέου διψήφια διαφορά, αλλά ένα ξέσπασμα του Ντουράντ «έκλεισε την ψαλίδα» στους πέντε, 72-67. Την ισορροπία διατήρησε ο Μίντλετον, ο οποίος με έξι σερί πόντους έκλεισε την περίοδο για την ομάδα του στο 78-67.

Οι καλές άμυνες του Γιάννη στον Ντουράντ επέτρεψαν στο Μιλγουόκι να φτάσει για πρώτη φορά στο +15, 82-67 αλλά το Μπρούκλιν με ένα 10-0 επέστρεψε στο ματς (82-77),

Τα πάντα κρίθηκαν με το σερί 14-0 των Μπακς που ακολούθησε. Οι Νετς δεν είχαν απάντηση και το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.