ΝΒΑ: Πέρασαν από την Ατλάντα και «πήραν κεφάλι» οι Μπακς

ΦΩΤΟ ΑΡΧΕΙΟΥ
ΦΩΤΟ ΑΡΧΕΙΟΥ Πνευματικά Δικαιώματα Morry Gash/Associated Press
Από euronews

Και πάλι εξαιρετικός ο Γιάννης, καθοριστικός ο Μίντλετον στο τέλος για το 2-1 των Μπακς στην σειρά των τελικών της Ανατολής - Ελαφρύ διάστρεμμα ο σταρ των Χοκς Τρέι Γιάνκ

Οι Μπακς νίκησαν 113-102 τους Χοκς στην Ατλάντα και ανέκτησαν το πλεονέκτημα έδρας στην σειρά των τελικών της Ανατολής.

Εξαιρετικός παρά τις ενοχλήσεις στη γάμπα, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος πέτυχε 33 πόντους ενώ μάζεψε 11 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ σε 41 λεπτά.

Καθοριστικός ωστόσο ήταν για τα «Ελάφια», ο Κρις Μίντλετον, ο οποίος σημείωσε 38 πόντους, εκ των οποίων οι 20 ήρθαν στην τελευταία περίοδο.

Το ματς δεν ξεκίνησε ιδανικά για το Μιλγουόκι. Οι Χοκς με πρωταγωνιστή τον Τρέι Γιανγκ μπήκαν φουριόζοι και πήραν προβάδισμα 15 πόντων (25-10), ωστόσο δεν κατάφεραν το συντηρήσουν,

Η πρώτη περίοδος βρήκε τους Μπακς στο -5 (32-27), Τα «Ελάφια» επέστρεψαν και στην δεύτερη περίοδο από το -10, για να κλείσει το ημίχρονο στην απόλυτη ισορροπία (56-56).

Το ματς κυλούσε στην κόψη του ξυραφιού στην τρίτη περίοδο με τους γηπεδούχους να διατηρούν ελαφρύ προβάδισμα λόγω Γιανγκ που συνέχισε να σκοράρει κατά ριπάς.

Ένα ελαφρύ διάστρεμμα ωστόσο του σταρ των «Γερακιών» στο τέλος της τρίτης περιόδου, ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Μπακς.

Ο Τρέι Γιανγκ έμεινε άποντος στο τελευταίο 12λεπτο και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 34 πόντους. Αντίθετα, ο Μίντλετον πήρε το όπλο του και με διαδοχικά «μεγάλα» σουτ χάρισε την νίκη στο Μιλγουόκι, που πήρε κεφάλι 2-1 στη σειρά.

Επόμενο ματς τα ξημερώματα της Τετάρτης και πάλι στην Ατλάντα.