ΝΒΑ: Τραυματίστηκε ο Γιάννης, τα «παράτησαν» οι Μπακς

Ο τραυματισμός του Γιάννη Αντετοκούνμπο στην αναμέτρηση με τους Χοκς για τους τελικούς της Ανατολής στο ΝΒΑ
Ο τραυματισμός του Γιάννη Αντετοκούνμπο στην αναμέτρηση με τους Χοκς για τους τελικούς της Ανατολής στο ΝΒΑ Πνευματικά Δικαιώματα Curtis Compton/Atlanta Journal-Constitution
Από euronews

Σοκ από τον τραυματισμό του Greek Freak στο γόνατο - Οι Χοκς νίκησαν άνετα και ισοφάρισαν σε 2-2 την σειρά των τελικών της Ανατολής

Ο τραυματισμός του Γιάννη Αντετοκούνμπο καταδίκασε τους Μπακς, που ηττήθηκαν με «κάτω τα χέρια» από τους Χοκς στην Ατλάντα και είδαν να εξανεμίζεται το προβάδισμά τους στην σειρά των τελικών της Ανατολής.

Αντίθετα οι γηπεδούχοι παρά την απουσία του Τρέι Γιάνγκ από το Game 4 έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ, επικράτησαν 110-88 και ισοφάρισαν σε 2-2.

Ο Αντετοκούνμπο εγκατέλειψε το παρκέ στα μέσα της τρίτης περιόδου όταν σε μια διεκδίκηση γύρισε το γόνατό του. Η πρώτη ιατρική εκτίμηση κάνει λόγο για υπερέκταση στο αριστερό του γόνατο, αλλα η σοβαρότητα του τραυματισμού του θα ξεκαθαρίσει όταν βγουν τα αποτελέσματα των εξετάσεων στις οποίες θα υποβληθεί.

Στα 24 λεπτά που αγωνίστηκε ο Greek Freak είχε 14 πόντους (0/3 βολές, 7/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Τζρου Χόλιντεϊ με 19 και ο Κρις Μίντλετον με 16 πόντους δεν κατάφεραν να κρατήσουν τους Μπακς στη διεκδίκηση της νίκης.

Λου Γουίλιαμς με 21 και ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 20 πόντους ξεχώρισαν για τα «Γεράκια».

Παρά την απουσία του Τρέι Γιανγκ οι Χοκς πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκαν με 10-2. Οι Μπακς «μάζεψαν» τη διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-22), αλλά στη δεύτερη οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά για να κλείσουν το ημίχρονο με διψήφιο προβάδισμα (51-38).

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο τα «Ελάφια» έχασαν τον Αντετοκούνμπο και η διαφορά άνοιξε. Οι Χοκς ξέφυγαν με 25 στο τέλος της περιόδου (87-62) και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω.

Το πέμπτο ματς της σειράς θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Παρασκευής (3:30) στο Μιλγουόκι.