Euro 2020: Η Ιταλία πρωταθλήτρια Ευρώπης

Euro 2020 final - Italy
Από Πάνος Κιτσικόπουλος

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι επικράτησε με 3-2 στα πέναλτι της Αγγλίας, αφού η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν ισόπαλες 1-1

Πρωταθλήτρια Ευρώπης για δεύτερη φορά στην ιστορία της αναδείχθηκε η Ιταλία. Η Σκουάντρα Ατζούρα επκράτησε με 3-2 στα πέναλτι της Αγγλίας, καθώς στα 90 λεπτά και στην παράταση οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 1-1.

Η Αγγλία άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Λιουκ Σο που πέτυχε το γρηγορότερο γκολ στην ιστορία των τελικών του Euro, ενώ η Ιταλία ισοφάρισε στο 67' με ένα ηρωικό γκολ του Λεονάρντο Μπονούτσι.

Το 1-1 παρέμεινε μέχρι τη λήξη των 90 λεπτών και της παράτασης και στα πέναλτι ο Τζίτζι Ντοναρούμα απέκρουσε τις εκτελέσεις των Σάκα και Σάντσο, χαρίζοντας στη χώρα του το πρώτο της Euro από το 1968.