Ένα βήμα πριν το δαχτυλίδι του πρωταθλητή ο Αντετοκούνμπο

AP
AP Πνευματικά Δικαιώματα Mark J. Rebilas/Mark J. Rebilas
Από euronews

Οι Μπακς έκαναν το μπρέικ στο Φοίνιξ και παίζουν στο Μιλγουόκι για τον τίτλο του NBA

Πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση το Μιλγουόκι νίκησε εκτός έδρας το Φοίνιξ με 123-119 στο Game 5 και απέκτησε προβάδισμα με 3-2 στη σειρά των τελικών.

Σε έναν αγώνα για γερά νεύρα οι Μπακς ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλη μέρα την τριπλέτα Αντετοκούνμπο, Μίντλετον, Χόλιντεϊ που σημείωσε 88 πόντους και υπέγραψε τη νίκη.

Ο πέμπτος τελικός δεν ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Μπουντενχόλζερ, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 37-21 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια, όμως, οι Μπακς έπαιξαν πιο σκληρή άμυνα. Μείωσαν στο ημίχρονο σε τρεις πόντους, ενώ στην τρίτη περίοδο είχαν περάσει μπροστά με 10.

Η φάση του αγώνα πάντως έγινε λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι Σανς ήταν ένα πόντο πίσω στο σκορ (119-120) και είχαν την κατοχή. Ο Χόλιντέι, όμως, έκλεψε την μπάλα από τον Μπούκερ πάσαρε στον Giannis, ο οποίος κάρφωσε και κλείδωσε τη νίκη.

Οι Μπακς τα ξημερώματα της Τετάρτης στην έδρα τους θα προσπαθήσουν να γράψουν ιστορία και να κατακτήσουν το δεύτερο πρωτάθλημα για το Μιλγουόκι.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ακόμα μία τεράστια εμφάνιση (32 πόντοι, 14/22 δίποντα, 4/11 βολές, 9 ριμπαουντ, 6 ασίστ σε 31 λεπτά). Ο Κρις Μίντλετον ήταν φανταστικός (29 πόντοι, 9/15 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), αλλά ο Τζρου Χόλιντεϊ πραγματοποίησε ονειρική εμφάνιση με 27 πόντους (9/14 δίποντα, 3/6 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 13 ασίστ, είχε τρία κλεψίματα και όλα αυτά παίζοντας 42 λεπτά.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 37-21, 61-64, 90-100, 119-123

ΦΟΙΝΙΞ ΣΑΝΣ (Μόντι Γουίλιαμς): Κράουντερ 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρίτζες 13 (3), Έιτον 20 (10 ριμπάουντ), Πολ 21 (3 τρίποντα, 11 ασίστ), Μπούκερ 40 (2), Κρεγκ 3 (1), Τζόνσον 6 (2), Πέιν 6

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Τάκερ 3 (1), Αντετοκούνμπο 32 (9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μίντλετον 29 (3 τρ;iποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λοπεζ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 27 (3 τρίπονtα, 13 ασίστ), Πόρτις 9 (2), Τιγκ, Κόνατον 14 (4)