Πέρασε στα πέναλτι και έμεινε Ευρώπη η Ομόνοια

Το σήμα του Γιουρόπα Λιγκ
Το σήμα του Γιουρόπα Λιγκ Πνευματικά Δικαιώματα Claude Paris/Associated Press
Από euronews with ΚΥΠΕ

Αντίπαλος στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ η Αντβερμπ για την Ομόνοια που εξασφάλισε την παραμονή της στην Ευρώπη μέχρι τον Δεκέμβριο

Η Ομόνοια απέκλεισε την Φλόρα Ταλίν από την Εσθονία στη διαδικασία των πέναλτι και προκρίθηκε στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ εξασφαλίζοντας την ευρωπαϊκή της συνέχεια, αφού κλείδωσε τη συμμετοχή τουλάχιστον στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ.

Η πρωταθλήτρια Κύπρου καρδιοχτύπησε, έφτασε στη διαδικασία των πέναλτι αλλά τελικά επικράτησε με 5-4.

Η Ομόνοια, ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και μόλις στο 3ο λεπτό δημιούργησε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει στο σκορ με τον Έρικ Μποτεάκ, ο οποίος πήρε πάσα από τον Σέχου, έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω.

Η Φλόρα ανέβασε ρυθμό, ενώ η Ομόνοια έκανε ξαφνικές αντεπιθέσεις για να πετύχει το 1-0 στο 43ο με τον Ανδρόνικο Κακουλή.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό, η Φλόρα Ταλίν πέτυχε την ισοφάριση με τον Σάπινεν.

Ακολούθησε και δεύτερο γκολ από τον ίδιο ποδοσφαιριστή στο 88ο λεπτό, που έκανε το 2-1 για τη Φλόρα Ταλίν, στέλνοντας το ματς και την πρόκριση στην παράταση.

Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε στα 30 λεπτά που ακολούθησαν και ο νικητής κρίθηκε στα πέναλτι.

Στη «ρώσικη ρουλέτα» ήρωας για την Ομόνοια ήταν ο Φαμπιάνο Ριμπέιρο. Ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ ήταν αυτός που απέκρουσε το πέναλτι του Ράινκορτ και χάρισε με σκορ 5-4 τη νίκη στο «τριφύλλι».

Αντίπαλος των πρασίνων στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ θα είναι η δευτεραθλήτρια Βελγίου την περσινή σεζόν, Άντβερπ. Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις 19 Αυγούστου στο ΓΣΠ και στις 26 του ίδιου μήνα στο Βέλγιο.