«Ασημένιος» στο Τόκιο ο Κωνσταντινίδης

Ο αθλητής Αθανάσιος Κωνσταντινίδης αγωνίζεται στον ακοντισμό ανδρών F31, κατά τη διάρκεια των Παραολυμπιακών Αγώνων στο Τόκιο 2020
Ο αθλητής Αθανάσιος Κωνσταντινίδης αγωνίζεται στον ακοντισμό ανδρών F31, κατά τη διάρκεια των Παραολυμπιακών Αγώνων στο Τόκιο 2020 Πνευματικά Δικαιώματα ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑΣ/ 2021 ΑΘΗΝΑΪΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
Από euronews with ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ο Κωνσταντινίδης, με το 38.68μ., χάρισε στον εαυτό του το τρίτο μετάλλιο σε Παραολυμπιακούς Αγώνες και στην Ελλάδα, το τέταρτο μετάλλιο έως τώρα, στους Αγώνες της ιαπωνικής πρωτεύουσας.

Το πιο βαρύ, ασημένιο μετάλλιο, κατέκτησε ο Θανάσης Κωνσταντινίδης!!! Ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης πέταξε την κορίνα F32 στα 38,68μ και επανέλαβε τον θρίαμβο του Ρίο όπου κι εκεί είχε πάρει την 2η θέση. Αυτό ήταν το τέταρτο κατά σειρά μετάλλιο για την Ελλάδα. Στην πρώτη προσπάθεια ο Κωνσταντινίδης βελτίωσε το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ που ήταν 35.70μ.. Στην δεύτερη, σημείωσε νέο ρεκόρ Ευρώπης που είναι 38.68μ.. Και ουσιαστικά η ασημένια βολή. Στις υπόλοιπες «κυνήγησε» μια πολύ μεγαλύτερη βολή, στοχεύοντας στην κορυφή, αλλά δεν μπόρεσε να φθάσει την βολή του Κινέζου Λι Λιου με 45.39μ., επίδοση που αποτελεί νέο παγκόσμιο ρεκόρ. Έτσι, ο Θανάσης Κωνσταντινίδης, ο ένας εκ των δύο σημαιοφόρων της Ελλάδας στην τελετή έναρξης των Παραολυμπιακών Αγώνων «Τόκιο 2020», κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην κορίνα F32.

Ο Κωνσταντινίδης, με το 38.68μ., χάρισε στον εαυτό του το τρίτο μετάλλιο σε Παραολυμπιακούς Αγώνες και στην Ελλάδα, το τέταρτο μετάλλιο έως τώρα, στους Αγώνες της ιαπωνικής πρωτεύουσας. Ο Κωνσταντινίδης εκτός των δύο πρώτων βολών, είχε ακόμη μία έγκυρη (την 5η) που μετρήθηκε 38.51μ.

Το προηγούμενο ρεκόρ Ευρώπης, με 37.19μ., κατείχε ο Πολωνός Σόκαλ από τον Ιούνιο του 2016 στο Γκροσέτο της Ιταλίας. Ο Σόκαλ ήταν και ο αθλητής που είχε στερήσει από τον Κωνσταντινίδη το χρυσό μετάλλιο στο Ρίο για... μόλις 22 εκατοστά (33.69μ. έναντι 33.91μ.).

Όσον αφορά στο προηγούμενο Πανελλήνιο ρεκόρ, το κατείχε ο ίδιος με 35.44μ. από τις 2 Ιουλίου 2016 στην Αθήνα.

Ο ΔΗΜΟΣ ΜΙΧΑΛΕΝΤΖΑΚΗΣ 6ος ΣΤΑ 200μ ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ

Την 6η θέση στον τελικό των 200μ. μικτής ατομικής SM8, κατέλαβε ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης. Ο Εβρίτης κολυμβητής, αν και βελτίωσε την επίδοση που είχε στον πρωϊνό προκριματικό (2:27.57 έναντι 2:28.58), έμεινε έκτος. Ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης ξεκίνησε πολύ καλά και στα μισά της κούρσας είχε την τρίτη θέση. Όμως σιγά σιγά υποχώρησε και τερμάτισε έκτος.

Στον προκριματικό ο Μιχαλεντζάκης γύρισε 5ος στα 150 μέτρα. Παράλληλα είχε την καλύτερη εκκίνηση σε σχέση με τους αντιπάλους του στην πρώτη προκριματική σειρά όμως «σφράγισε» την πρόκριση για τον τελικό των 200μ. μικτής ατομικής SM8 , καταλαμβάνοντας την 1η θέση στη σειρά του με επίδοση 2:28.58 και την 3η μεταξύ των αθλητών που αγωνίστηκαν στα προκριματικά.

Ο Μιχαλεντζάκης είναι κάτοχος του Πανελληνίου ρεκόρ στο αγώνισμα, με 2:25.42, επίδοση που δεν κατάφερε να την πιάσει στον τελικό.

ΌΓΔΟΟΣ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΣΤΑ 150μ ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ

Την 8η θέση στα 150μ. μικτής ατομικής κατέλαβε ο Γιάννης Κωστάκης . Η επίδοσή του στον τελικό ήταν 3:43.75 και παρ ότι βελτίωσε την επίδοση των προκριματικών δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο από την όγδοη θέση,

Την πρόκριση για τον τελικό την «σφράγισε» με επίδοση 3:45.53 και κατέλαβε την 8η θέση στα προκριματικά. Στη 1η σειρά ήταν 4ος.

ΕΒΔΟΜΟΣ Ο ΓΚΡΕΜΗΣ ΜΩΥΣΙΑΔΗΣ ΣΤΑ -80 ΚΙΛΑ ΤΗΣ ΑΡΣΗΣ

Την έβδομη θέση κατέλαβε στον τελικό της κατηγορίας - 80 κιλά στην άρση βαρών ο Γκρέμισλαβ Μωυσιάδης. Ο Έλληνας αθλητής σήκωσε 187 κιλά και βγήκε έβδομος, βελτιώνοντας τη θέση που είχε καταλάβει στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, όπου είχε βγει όγδοος.

ΜΕ ΤΟ «ΔΕΞΙ» ΞΕΚΙΝΗΣΕ Ο ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗΣ

Νικηφόρο ξεκίνημα για τον Γρηγόρη Πολυχρονίδη στον Α` όμιλο του μικτού ατομικού BC3. Ο Πολυχρονίδης μπήκε με το δεξί με Sport Assistant την Κατερίνα Πατρώνη, ο κάτοχος τεσσάρων μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, επικράτησε 7-2 του Ιάπωνα Καζούκι Τακαχάσι και... άνοιξε λογαριασμό θετικών αποτελεσμάτων στο Παραολυμπιακό τουρνουά μπότσια «Τόκιο 2020».

Αρχικά ο Πολυχρονίδης έχανε από τον Τακαχάσι άλλά βρήκε τον εαυτό του γρήγορα, γύρισε το παιχνίδι και τελικά κέρδισε με 7-2.

Η εξέλιξη του αγώνα: 1-0, 0-2, 3-0, 3-0

Στον άλλο αγώνα του ίδιου ομίλου, ο Πορτογάλος Αβελίνο Αντράντε νίκησε 6-0 την συμπατριώτισά του, Άνα Κόστα. Η εξέλιξη του αγώνα: 1-0, 3-0, 1-0, 1-0

Αύριο (29/8) ο Πολυχρονίδης θα αντιμετωπίσει την Άνα Κόστα.

Ο ΠΕΣΚΑ ΝΙΚΗΣΕ ΤΗΝ ΑΝΝΑ ΝΤΕΝΤΑ

Η Άννα Ντέντα στον πρώτο της αγώνα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες ηττήθηκε. Η Ελληνίδα αθλήτρια αντιμετώπισε τον Άνταμ Πέσκα και έχασε με 3-2.

Στον άλλο αγώνα του ίδιου ομίλου, ο Ρώσος Αλεξάντρ Λεγκοστάεφ, νίκησε 4-3 τον Γάλλο Σαμίρ Φαν Ντερ Μπέκεν. H εξέλιξη του αγώνα: 1-0, 0-1, 0-2, 3-0.

Αύριο (29/8) η Ντέντα, η οποία έχει sport assistant την Χριστίνα Ντέντα, θ` αντιμετωπίσει τον Λεγκοστάεφ.

10η ΣΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΩΝ 100μ ΠΡΟΣΘΙΟ Η ΜΑΡΙΑ ΤΣΑΚΩΝΑ

Την 10η θέση στα προκριματικά των 100μ. πρόσθιο SB5 κατέλαβε η Μαρία Τσάκωνα. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, ήταν 5η στην δεύτερη προκριματική σειρά, με 2:02.32, επίδοση που όμως δεν της έδωσε το «εισιτήριο» για τον τελικό.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΡΕΚΟΡ ΣΤΑ 100μ ΠΡΟΣΘΙΟ Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΧΡΙΣΤΑΚΗΣ

«Κατέβασε» το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ, ο Παναγιώτης Χριστάκης, αλλά δεν μπόρεσε να προκριθεί στον τελικό των 100μ. πρόσθιο SB6.

Ο Χριστάκης, ο οποίος με επίδοση 1:27.66 είχε την 11η επίδοση των προκριματικών, σημείωσε ένα νέο εθνικό ρεκόρ, αφού το προηγούμενο ήταν 1:28.58 από τις 17 Ιουνίου 2021 στο Βερολίνο.