Γκραν Σλαμ τζούντο Παρισιού: Πανηγυρική επιστροφή με μεγάλες εμφανίσεις

Από Πάνος Κιτσικόπουλος

Αθλητές της ημέρας ο Αζέρος Αγκάγιεφ και η Ισραηλινή Πρίμο.

Το εμβληματικό Γκραν Σλαμ του Παρισιού επέστρεψε θριαμβευτικά προς τέρψιν του κοινού του τζούντο παγκοσμίως και στην τελετή έναρξης της πεντηκοστής διοργάνωσης χάρισαν άπλετα τη λάμψη τους τα αστέρια του αθλήματος.

Ο πρώτος τελικός της ημέρας στην κατηγορία κάτω των 48 κιλών είδε την Γιαπωνέζα Κόγκα Ουακάνα να επικρατεί της Γαλλίδας Μέλανι Λεγκού-Κλεμάν. Αν και οι Γαλλίδες αθλήτριες ήταν εντυπωσιακές, η Κόγκα ήταν που στο τέλος φόρεσε το χρυσό μετάλλιο, το οποίο της απένειμε ο πρόεδρος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Τζούντο (IJF) Μάριους Βίζερ.

Σίγουρα αθλητής της ημέρας ήταν ο Μπαλαμπάι Αγκάγιεφ. Αν και αουτσάιντερ, ο Αζέρος τζουντόκα με ένα αστραπιαίο Κοσότο Γκάκε πήρε το ιπόν και επικράτησε του Ρώσου αντιπάλου του Ραμαζάν Αμπντουλάεφ στον τελικό της κατηγορίας κάτω των 60 κιλών. Το μετάλλιο του το απένειμε ο πρόεδρος της Ένωσης Διεθνών Ομοσπονδιών Αθλημάτων Θερινών Ολυμπιακών Αγώνων Φραντσέσκο Ρίτσι Μπίτι.

«Υποσχέθηκα πως θα φέρω το χρυσό στην πατρίδα μου και το κατάφερα. Είμαι πολύ χαρούμενος», δήλωσε ο Αγκάγιεφ.

Αντίστοιχα, αθλήτρια της ημέρας ήταν η Τζέφεν Πρίμο που επικράτησε σε Γκραν Σλαμ για πρώτη φορά στην καριέρα της. Στον τελικό της κατηγορίας κάτω των 52 κιλών η Ισραηλινή αντιμετώπισε την Γαλλίδα και φαβορί Αστρίντ Νετό. Το ματς ήταν αγωνιώδες, όμως η Πρίμο ήταν η νικήτρια με μια έξυπνη αντεπίθεση κι ένα αποφασιστικό Βάζα-άρι.

«Είμαι πραγματικά χαρούμενη. Σήμερα όλα μου πήραν καλά και απόλαυσα κάθε δευτερόλεπτο του αγώνα με αυτό το φανταστικό κοινό. Είναι η πρώτη μου φορά στο Παρίσι και, ναι, είμαι αληθινά χαρούμενη», δήλωσε η Πρίμο.

Την απονομή των μεταλλίων έκανε ο αντιπρόεδρος της IJF και πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Ένωσης Τζούντο Σεργκέι Σολοβέιτσικ.

Ιαπωνική υπόθεση ήταν ο τελικός της κατηγορίας κάτω των 66 κιλών. Ο Τανάκα Ριόμα επικράτησε του συμπατριώτη του Φουτσισάκα Τάικο με ένα εξόχως εντυπωσιακό Ούκι Γκόσι. Τα μετάλλια απένειμε ο διευθύνων σύμβουλος της Ultima Capital Μαξ-Ερβέ Ζωρζ.

Στην κατηγορία κάτω των 57 κιλών, η Φουνακούμπο Χαρούκα έκανε επίδειξη ιαπωνικής υπεροχής, καταβάλλοντας την αντίσταση της Γερμανίδας Καρολίνε Φρίτσε. Τα μετάλλια απένειμε ο πρέσβης της Διεθνούς Ομοσπονδίας Τζούντο και θρύλος του τένις Ίλιε Ναστάζε.

Ακόμη ένα χρυσό για την Ιαπωνία στην κατηγορία κάτω των 73 κιλών, με τον Χαράντα Κένσι να κρατά στο τατάμι τον Γάλλο Τεό Ρικίν και να τον κερδίζει στον τελικό. Η απονομή των μεταλλίων έγινε από τον καλεσμένο της Ομοσπονδίας Ζόλταν Φέκετε.

Στην κατηγορία κάτω των 63 κιλών νικήτρια στέφθηκε μια παλιά γνώριμη, η δευτεραθλήτρια κόσμου του 2019 Πορτογαλίδα Μπάρμπαρα Τίμο, η οποία επικράτησε της Βρετανίδας Λούσι Ρένσολ. Την απονομή των μεταλλίων έκανε ο διευθύνων σύμβουλος του euronews Μάικλ Πίτερς.

Το στιγμιότυπο της ημέρας ήρθε στον μικρό τελικό της κατηγορίας κάτω των 66 κιλών, όταν ο Γάλλος Ορλάντο Καθόρλα ξεσήκωσε την Accor Arena με ένα εκπληκτικό ιπόν.

Ένα φανταστικό ξεκίνημα σε μια εμβληματική διοργάνωση.