Τσάμπιονς Λιγκ: Σάρωσε η Τσέλσι - Έμπλεξε η Μπαρτσελόνα

Οι παίκτες της Τσέλσι πανηγυρίζουν την νίκη επί της Γιουβέντους
Οι παίκτες της Τσέλσι πανηγυρίζουν την νίκη επί της Γιουβέντους Πνευματικά Δικαιώματα Matt Dunham/Associated Press
Πνευματικά Δικαιώματα Matt Dunham/Associated Press
Από euronews

Οι «Μπλε» του Λονδίνου διέσυραν 4-0 την Γιουβέντους ενώ η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο, μένοντας στο 0-0 με την Μπενφίκα στο Καμπ Νου στην πρεμιέρα του Τσάβι

Σαρωτική η Τσέλσι συνέτριψε 4-0 τη Γιουβέντους στο Στανφορντ Μπριτζ και εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο «Μπλε» προηγθηκαν με τον Τσαλόμπα στο πρώτο μέρος και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου πέτυχαν δυο γκολ σε τρια λεπτά με τους Τζέιμς και Χάντσον-Οντόι. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 90 ο Βέρνερ.

Η Τσέλσι προσπέρασε την Γιουβέντους στην ισοβαθμία και προβάλλει ως ακλόνητο φαβορί για την πρωτιά στον 8ο όμιλο. Η Ζενίτ με την ισοπαλία 1-1 απέναντι στην Μάλμε στη Σουηδία πέρασε στο Γιουρόπα Λιγκ.

Στον 5ο όμιλο η Οδυσσέας Βλαχοδήμος κράτησε την Μπαρτσελόνα στο «μηδέν». Οι «Μπλαουγκράνα» στην επιστροφή του Τσάβι στα «αστέρια» έμειναν στο 0-0 κόντρα στην Μπενφίκα στο Καμπ Νου και οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για την τελευταία αγωνιστική.

Το 5 στα 5 έκανε η Μπαγερν με νίκη 2-1 απέναντι στη Διναμό στο παγωμένο Κίεβο και τώρα περιμένει την Μπαρτσελόνα, που θα παίξει για τη συνέχειά της στην διοργάνωση στο Μόναχο.

Στο 6ο γκρουπ ο Κριστιάνο Ρονάλντο οδήγησε την Γιουνάιτεντ σε εκτός έδρας νίκη 2-0 επί της Βιγιαρεάλ και στην πρόκριση στους «16», αφήνοντας το «κίτρινο υποβρύχιο» να παίξει τελικό για τη δεύτερη θέση με την Αταλάντα στο Μπέργκαμο.

Στο 7ο όμιλο η Λιλ νίκησε 1-0 την Σάλτζμπουργκ και προσπέρασε. Ελπίδες πρόκρισης έχει και η Σεβίλη μετα τη νίκη 2-0 επί της Βόλφσμπουργκ.