Στα ημιτελικά του Australian Open ο Τσιτσιπάς - «Σάρωσε» με 3-0 τον Σίνερ

Ο ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ
Ο ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo
Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo

Ο Έλληνας τενίστας με εντυπωσιακή εμφάνιση προκρίθηκε στους τέσσερις του πρώτου γκραν σλαμ της χρονιάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς με επιβλητική εμφάνιση, επικράτησε με 3-0 σετ του Ιταλού Γιάνικ Σινερ (6-3, 6-4, 6-2) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Australian Open.

Είναι η τρίτη φορά στην καριέρα του Ελληνα τενίστα που προκρίνεται στα ημιτελικα του Οπεν της Αυστραλίας και το πρωί της Παρασκευής θα διεκδικήσει την πρώτη του πρόκριση σε τελικό.

«Θα πρέπει να συνεχίσω την καλή δουλειά, να γίνω ένα με τους οπαδούς και να συνεχίσουμε μέχρι το τέλος», είπε αμέσως μετά τη νίκη του, καταχειροκροτούμενος από το κοινό, μεταξύ των οποίων δεκάδες Έλληνες ομογενείς.

Τέσσερα μπρέικ σε σερβίς αντιπάλου έγιναν στον πρώτο προημιτελικό της διοργάνωσης και όλα κατέληξαν στον Έλληνα τενίστα, που πήρε μια σχετικά εύκολη πρόκριση σε περίπου δυο ώρες.

Ο «Tsitsifast» μπήκε στην «Rod Laver Arena» πολύ καλά προετοιμασμένος, έκανε άμεσα μπρέικ στο πρώτο σετ, προηγήθηκε 3-0, ενώ στην συνέχεια, διατήσε το σερβίς του και μετά από μόλις 37 λεπτά έφθασε στο 6-3.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του ματς και στο δεύτερο σετ, με τον Ελληνα πρωταθλητή να «σπάει» το σερβίς του Σίνερ στο τρίτο γκέϊμ και να αποκτά προβάδισμα με 2-1 και 3-1 και να φτάνει στο 6-4, μετά από 45 λεπτά.

Αποφασισμένος να «καθαρίσει» την νίκη και την πρόκριση, ο Τσιτσιπάς έκανε και πάλι νωρίς break στο σερβίς του Ιταλού τενίστα και στο τρίτο γκέιμ και αφού προηγήθηκε με 2-1, δεν έδωσε στον Σίνερ την δυνατότητα ν΄ αντιδράσει, καθώς του «έσπασε» για δεύτερη φορά το σερβίς και απέκτησε ισχυρό πλεονέκτημα, προηγούμενος με 4-1 και 5-1. Μετά από 34 λεπτά, έκλεισε το σετ στο 6-2 και την πρόκριση στην τετράδα του πρώτου γκραν σλαμ ης χρονιάς.

Μάλιστα, ο αγωνας χρειάστηκε να διακοπεί για περίπου 15 λεπτά στο ξεκίνημα του τρίτου σετ αφού ξεκίνησε να βρέχει και χρειάστηκε να κλεισει η οροφή, αλλά αυτό αποδείχθηκε ότι δεν επηρέσε τον Ελληνα τενίστα που βρίσκεται στο Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ ο 21χρονος Ιταλός αντίπαλός του Γιανίκ Σίνερ στο Νο10.

Στα ημιτελικά, με έπαθλο την πρόκριση στον μεγάλο τελικό, ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει ή τον Ρώσο Ντανιίλ Μεντβέντεφ (Νο 2) ή τον Καναδό Φελίξ Οζέρ Αλιασίμ (Νο 9). Ο μεγάλος ημιτελικός θα πραγματοποιηθεί το πρωί της Παρασκευής.