Πεκίνο 2022: 42ος ο Κύπριος Κουγιουμτζιάν στην γιγαντιαία κατάβαση

Ο Γιάννος Κουγιουμτζιάν της Κύπρου στην τελετή έναρξης

Δεν τερμάτισε ο Έλληνας Γιάννης Αντωνίου

Ο Γιάννος Κουγιουμτζιάν τερμάτισε 42ος στον τελικό της γιγαντιαίας κατάβασης του αλπικού σκι, στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνο.

Ο Κύπριος πρωταθλητής ήταν καλύτερος στην πρώτη κατάβαση με χρονο 1:20.66 ενώ στη δεύτερη ολοκλήρωσε τη διαδρομή σε 1:21.85, και με συνολικό χρόνο 2:42.51 πήρε την 42η θέση.

Οι συνθήκες ήταν εξαιρετικά δύσκολες στην πίστα και είναι χαρακτηριστικό πως μόλις 46 αθλητές από τους 89 κατάφεραν να ολοκληρώσουν και τις δύο καταβάσεις. Ανάμεσα σε αυτούς που δεν τα κατάφεραν ήταν και ο Έλληνας, Γιάννης Αντωνίου.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Μάρκο Όντερματ από την Ελβετία με συνολικό χρόνο 2:09.35, δεύτερος ήταν ο Ζαν Κράνιετς από τη Σλοβενία με 2:09.54 και τρίτος ο Γάλλος Ματιέ Φεβρ με 2:10.69.