ΕΙΚΟΝΑ ΑΡΧΕΙΟΥ
ΕΙΚΟΝΑ ΑΡΧΕΙΟΥ Πνευματικά Δικαιώματα Ben Stansall/AFP
Από Ioannis GiagkinisEuronews

Το κατέρριψε ο Σουηδός Ντουμπλάντις στο φινάλε του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Κλειστού Στίβου του Βελιγραδίου

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου στο Βελιγράδι. Ο Σoυηδός Αρμάν Ντουπλάντις αναδείχθηκε πρωταθλητής κόσμου στο άλμα επικοντώ και έγινε ο πρώτος άνθρωπος που πέρασε πάνω από τα 6 μέτρα και 20 εκατοστά.

Ο Σουηδός Α κατέρριψε το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ, δύο εβδομάδες μετά τον άθλο του στο μίτινγκ κλειστού στην ίδια πόλη, όταν είχε σημειώσει 6.19μ.Ο 22χρονος ξεκίνησε τις προσπάθειες του από τα 5.60, τα οποία πέρασε με την πρώτη, ενώ συνέχισε με επιτυχία στα 5,85μ., στα 5,95μ. και στα 6.05μ., «κλειδώνοντας» το χρυσό μετάλλιο.

Το «φαινόμενο» ανέβασε τον πήχη στα 6.20μ., χωρίς όμως να τα υπερβεί στην πρώτη προσπάθεια. Η δεύτερη ήταν καλύτερη, ενώ στην τρίτη κατέρριψε το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ. Εβαλε έτσι το κερασάκι στην τούρτα μιας διοργάνωσης, η οποία σημαδεύτηκε από άλλα δύο παγκόσμια ρεκόρ στην τελευταία ημέρα του τριημέρου.

Το μεσημέρι της Κυριακής η Γιούλιμαρ Ρόχας από τη Βενεζουέλα στο τριπλούν απογειώθηκε στο έκτο και τελευταιο της άλμα στα 15,74μ και βελτίωσε το δικό της παγκόσμιο ρεκόρ που είχε με 15,43 μ. από πέρυσι.

Το απόγευμα ο Αμερικανος Χολογουεϊ τερμάτισε σε 7.29 στον ημιτελικό των 60 μέτρων με εμπόδια, ισοφαρίζοντας το δικό του περσινό ρεκόρ.Στον τελικό κατέκτησε το χρυσό με 7.39.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στον τελικό των 60μ με εμπόδια έτρεξε και ο Κύπριος Μίθλαν Τραϊκοβιτς, ο οποίος αναδείχθηκε 7ος με χρόνο 7.62.

Στον πίνακα των μεταλλίων πρώτη αναδείχθηκε η Αιθιοπία με 4 χρυσά, 3 ασημένια και δυο χάλκινα και ακολούθησαν οι ΗΠΑ (3-7-9, είχαν τα περισσότερα μετάλλια ανεξαρτητως χρωματος αλλα η επίσημη κατάταξη μετρά πρώτα τα χρυσά) και το Βέλγιο (με δύο χρυσά).

Χάρη στο χρυσό μετάλλιο του Μίλτου Τεντόγλου στο μηκος η Ελλάδα βρίσκεται στην 14η θέση της κατάταξης μαζί με άλλες έξι χώρες, από τις 31 που κατάφεραν να δουν αθλητές τους να ανεβαίνουν στο βάθρο.