Χιόνια και... «βροχή από ρεκόρ» στον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας

Ο ΝΙΚΗΤΗΣ
Ο ΝΙΚΗΤΗΣ Πνευματικά Δικαιώματα Αλέξανδρος Βλάχος/ 2022 ΑΘΗΝΑΪΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
Από Ioannis GiagkinisΑΠΕ-ΜΠΕ, ΣΕΓΑΣ

Ρεκόρ αγώνα πέτυχε ο Ρουμάνος νικητής, ρεκόρ από Έλληνα ο δεύτερος και πανελληνιονίκης, ρεκόρ διαδρομής και στον παράλληλο δρόμο των 5 χιλιομέτρων

Ο Αλεξάντρου Κορνέσκι από τη Ρουμανία - που σημείωσε ρεκόρ διαδρομής με 1.07.26 - και η Κατερίνα Ασημακοπούλου ήταν οι νικητές στον Διεθνή 10ο Ημιμαραθώνιο της Αθήνας, που είναι αφιερωμένος από πέρυσι στη μνήμη του σπουδαίου Έλληνα συνθέτη, Μίκη Θεοδωράκη και διεξήχθη το πρωί της Κυριακής κάτω από χιονόπτωση σε αρκετά σημεία του αγώνα.

Αμέσως μετά τον τερματισμό, ο Κορνέσκι που κατέρριψε το προηγούμενο ρεκόρ διαδρομής που είχε ο Παναγιώτης Καραΐσκος από το 2019 (1:08.04 ) δήλωσε: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδόση μου. Χαίρομαι πολύ για τον χρόνο που έκανα».

Ο Καραΐσκος απο την πλευρά του έκανε την δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών και μοιραία έσπασε το ρεκόρ διαδρομής από Έλληνα και το ατομικό του ρεκόρ, ενώ στέφθηκε και νικητής για τέταρτη φορά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα καθώς τερμάτισε δεύτερος. Κάλυψε την απόσταση σε 1.07.45, βελτιώνοντας τη δική του προηγούμενη επίδοση.

Μόλις πέρασε τη γραμμή του τερματισμού δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος, είναι η τέταρτη συνεχόμενη νίκη μου. Οι δύσκολες συνθήκες μας τρομάξανε. Βοηθήθηκα πολύ από έναν ξένο πρωταθλητή που ήρθε από τη Ρουμανία στη διάρκεια του αγώνα, τον βοήθησα κι εγώ και βγήκε αυτό το αποτέλεσμα. Με κέρδισε στο τέλος, αλλά είμαι ευχαριστημένος. Ήμουν πολύ άτυχος που έχασα τον Μαραθώνιο της Αθήνας, λόγω κορονοϊου. Ο σημερινός αγώνας έδειξε ότι είμαι σε καλή κατάσταση και συνεχίζουμε για τον Μαραθώνιο».

ΣΑΚΟΡΑΦΑ ΚΑΙ ΚΑΡΑΪΣΚΟΣΑλέξανδρος Βλάχος/ 2022 ΑΘΗΝΑΪΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Τρίτος στον Ημιμαραθώνιο και δεύτερος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα τερμάτισε ο Δημήτρης Τσάκαλος του ΓΣ Αμαρουσίου Αττικής με χρόνο 1.09.20. Αμέσως μετά δήλωσε: “Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ήταν μια ιδιαίτερη εμπειρία με πολλές αλλαγές στη διαδρομή: χιόνι, βροχή, αέρας. Ήρθα από τη Γερμανία. Είχε 15 βαθμούς με ήλιο και περίμενα έναν αγώνα με καλό καιρό, αλλά δεν μας βγήκε. Ο αθλήτης, όμως, πρέπει να είναι παντώς καιρού. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κυνήγησα το καλύτερο δυνατό που μπορούσα να πετύχω κι ελπίζω η επόμενη σεζόν να ακολουθήσει σε ανάλογα επίπεδα”.

Τρίτος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ήταν ο δρομέας του Ολυμπιακού Γιώργος Καλαπόδης με 1.09.32. Τις απονομές των νικητών του Ημιμαραθωνίουστους άνδρες έκαναν η πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Σοφία Σακοράφα, ο αντιπεριφερειάρχης κεντρικού τομέα Αθηνών Γιώργος Δημόπουλος και η Β Ειδική Γραμματέας του ΣΕΓΑΣ Παρασκευή Παχατουρίδου. Τα μετάλλια των νικητών στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα απένειμαν ο πρόεδρος της Διεθνούς Ένωσης Μαραθωνίων Δρόμων (AIMS) Πάκο Μποράο, η πρόεδρος του ΟΠΑΝΔΑ Νίκη Αραμπατζή και η Μαρία Μενενάκου, Γενική Γραμματέας Ελληνικής Οδοντιατρικής Ομοσμπονδίας.

ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ ΤΟΠΝ ΦΕΤΙΝΟ ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΑλέξανδρος Βλάχος/ 2022 ΑΘΗΝΑΪΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Στις γυναίκες, πρώτη στον Διεθνή Αγώνα και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, τερμάτισε η Κατερίνα Ασημακοπούλου (ΑΟ Μυκόνου) με χρόνο 1.19.42. Η Ασημακοπούλου στέφθηκε για τρίτη φορά πανελληνιονίκης στο αγώνισμα του Ημιμαραθωνίου στα ισάριθμα τελευταία χρόνια. Αμέσως μετά τον τερματισμό δήλωσε: «Είμαι πολύ ικανοποιημένη από την επίδοσή μου. Είχα μια μικρή διακοπή στον αγώνα, αλλά κατάφερα να ξαναμπώ και να κερδίσω. Συγχαρητήρια και στις συναθλήτριες μου».

Δεύτερη κατετάγη η Ισμήνη Παναγιωτοπούλου (ΟΚΑ Καβάλας) με χρόνο 1.20.03 και τρίτη τερμάτισε η Ειρήνη-Ρια Μιχαλά (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) με 1.22.57. Τις απονομές έκαναν η υπεύθυνη εταιρικής επικοινωνίας της Ergo, Μαρκέλλα Τσουρογιάννη, ο Γενικός Γραμματέας του ΣΕΓΑΣ, Γιώργος Γιατρουδάκης και διευθύνων σύμβουλος της Speedex Παναγιώτης Τορνάρος.

Η συμμετοχή των δρομέων στους παραπάνω μαζικούς αγώνες πραγματοποιήθηκε βάσει των οδηγιών και των ειδικών ρυθμίσεων που επιβάλλει ο ΕΟΔΥ και το Υγειονομικό Πρωτόκολλο Διεξαγωγής Αγώνων Δρόμου εκτός Σταδίου της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού. Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε με την υπογραφή του ΣΕΓΑΣ και του Δήμου Αθηναίων/ΟΠΑΝΔΑ σε συνεργασία με την Περιφέρεια Αττικής και Μεγάλο Χορηγό την ERGO Ασφαλιστική.

ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑΑλέξανδρος Βλάχος/ 2022 ΑΘΗΝΑΪΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Φέτος και για λόγους ασφαλείας και τήρησης των υγειονομικών πρωτοκόλλων δεν εντάχθηκαν στο πρόγραμμα οι αγώνες των 3χλμ. και παιδιών και ΑμεΑ 1000 μ. Ωστόσο διεξήχθησαν κανονικά τα 5 χιλιόμετρα όπου ο Γιώργος Σταμούλης αναδείχθηκε νικητής για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά καθώς τερμάτισε με χρόνο 15.23 βελτιώνοντας όχι μόνο την περυσινή του επίδοση στον ίδιο αγώνα (15.46), αλλά πετυχαίνοντας και ρεκόρ αγώνα. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν 15.30 και το είχε πετύχει ο Χρήστος Καλλίας το 2017.

«Είναι η δεύτερη συνεχόμενη νίκη. Διεκδίκησα και πάλι τον τίτλο. Ήταν μια πολύ ωραία διοργάνωση. Οι καιρικές συνθήκες ήταν πολύ πιο δύσκολες από πέρυσι. Βελτίωσα το προσωπικό μου ρεκόρ και τώρα επικεντρώνομαι στον ανοικτό στίβο μαζί με τον προπονητή μου», είπε μετά το τέλος του αγωνα ο νικητής. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Αλέξανδρος Σουκούλης (ΑΟ Πανναξιακός) με 16.06 και στην τρίτη ο Βικένζι Σεμπάστιαν Τόμσεν από τις ΗΠΑ με 16.03.

Όσον αφορά στον αγώνα των γυναικών, εκείνη που ξεχώρισε ήταν η Μαρία Κάσσου (ΑΟ Πανναξιακός) με επίδοση 17.35, που αποτελεί ρεκόρ αγώνα. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν 17.57 και το είχε πετύχει η Αναστασία Καρακατσάνη. «Είναι η πρώτη φορά που τρέχω στη συγκεκριμένη διοργάνωση, έχω τρέξει έναν αγώνα 5 χλμ στον Μαραθώνιο της Αθήνας τον Νοέμβριο. Έχουν πάει πολύ καλά τα πράγματα φέτος, μέχρι στιγμής. Η χρονιά ξεκίνησε με μια πολύ καλή εμφάνιση στην ημερίδα κλειστού, όπου έκανα ατομικό ρεκόρ, συνεχίστηκε με νίκη στον ανώμαλο δρόμο στα 10 χλμ και το αποκορύφωμα ήταν το χρυσό μετάλλιο στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Κ20, αλλά και το Πανελλήνιο ρεκόρ στα 3 χλμ κλειστού. Οι καιρικές συνθήκες σήμερα δεν ήταν ευνοϊκές και δυσκολεύτηκα αρκετά, αλλά μας ενθάρρυνε η παρουσία του κόσμου», δήλωσε μετά τον άγωνα.

Στη δεύτερη θέση με χρόνο 18.05 τερμάτισε η Ντενίσα Μπάλλα ενώ με χρόνο 19.08 την τρίτη θέση κατέλαβε η Ζωή Ανδρικοπούλου (ΑΟ Μυκόνου).

Τις απονομές των νικητών στους άνδρες έκαναν ο περιφεριάρχης Αττικής Γιώργος Πατούλης, ο Γενικός Γραμματέας του ΣΕΓΑΣ Γιώργος Γιατρουδάκης, ο υπεύθυνος δημοσίων σχέσεων και επικοινωνίας του ΟΠΑΠ Μανώλης Σταυρουλάκης και το μέλος του ΔΣ της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής Σοφία Παπαδοπούλου. Στις γυναίκες τα μετάλλια απένειμαν η πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Σοφία Σακοράφα, το αναπληρωματικό μέλος του ΣΕΓΑΣ στην ΕΟΕ Ξένια Αργειτάκη, ο υπεύθυνος χορηγιών του ΟΠΑΠ Θανάσης Μπασδέκης και ο πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας Αθλητικής Οδοντιατρικής Χρήστος Ραχιώτης.