Euroleague: Στο Final Four ο εκπληκτικός Ολυμπιακός

Στιγμιότυπο από τον αγώνα του Ολυμπιακού με τη Μονακό στο ΣΕΦ
Στιγμιότυπο από τον αγώνα του Ολυμπιακού με τη Μονακό στο ΣΕΦ Πνευματικά Δικαιώματα ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ/ 2021 ΑΘΗΝΑΙΚΟ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
Πνευματικά Δικαιώματα ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ/ 2021 ΑΘΗΝΑΙΚΟ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν της Μονακό με 94-88 στο ΣΕΦ και πήραν το εισιτήριο για το Βελιγράδια

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στο Final Four της Euroleague μετά από πέντε χρόνια, επικρατώντας στο πέμπτο και τελευταίο ματς της σειράς με τη Μονακό με σκορ 94-88. Οι ερυθρόλευκοι τα έδωσαν όλα στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα στο «καυτό» ΣΕΦ έκαμψαν την αντίσταση των Μονεγάσκων που στο πρώτο ημίχρονο έδειχναν ικανοί να πάρουν αυτοί την πρόκριση καθώς είχαν πάρει ακόμη και διψήφια διαφορά και έκλεισαν το ημίχρονο στο +7 (41-48).

Στο δεύτερο μέρος όμως, ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετικά στην επίθεση, έβαλε τα μεγάλα σουτ και τα 13 τρίποντα που πέτυχε η Μονακό δεν στάθηκαν αρκετά για να σταματήσουν την ομάδα του Μπαρτζώκα από το να κλείσει εισιτήριο για το Βελιγράδι, με την χολιγουντιανή Έμα Στόουν να παρακολουθεί από κοντά το ματς μαζί με τον Γιώργο Λάνθιμο.

ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ/ 2021 ΑΘΗΝΑΙΚΟ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
Έμα Στόουν και Γιώργος Λάνθιμος στο ΣΕΦΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ/ 2021 ΑΘΗΝΑΙΚΟ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Μακίσικ (18), Γουόκαπ (17), Ντόρσεϊ (16) και Σλούκας (15) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού ενώ για τη Μονακό ο Μάικ Τζέιμ με 24, ο Ουαταρά με 15 και ο Πάρις Λι με 14 ξεχώρισαν στο σκοράρισμα.

Στον ημιτελικό του Final Four ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Εφές στις 19 Μαΐου.