Ρολάν Γκαρός: Λύγισε τον Κόλαρ και πέρασε στους «32» ο Τσιτσιπάς

Αντίδραση του Στέφανου Τσιτσιπά στη διάρκεια του αγώνα με τον Τσέχο Κόλαρ για τον δεύτερο γύρο του Ρολάν Γκαρός Πνευματικά Δικαιώματα Michel Euler/Associated Press
Πνευματικά Δικαιώματα Michel Euler/Associated Press
Από euronews

Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε ο Έλληνας πρωταθλητής απέναντι στο Νο 134 τη παγκόσμιας κατάταξης

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 3-1 σετ του Τσέχου Ζντένεκ Κόλαρ (Νο134 στην παγκόσμια κατάταξη) και σφράγισε το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο του Roland Garros.

Ο Έλληνας τενίστας Νο4 στον κόσμο πήρε άνετα το πρώτο σετ, με 6-3 σε 33 λεπτά αλλά το σκηνικό άλλαξε στη συνέχεια.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσέχος έφτασε να προηγείται με 4-1, ο Τσιτσιπάς επανήλθε και ισοφάρισε και το σετ κρίθηκε στο τάι μπρέικ, όπου ο Έλληνας σταρ επικράτησε με 9-8.

Το τρίτο σετ ήταν πολύ κλειστό με τους δύο αντιπάλους να κρατάνε το σερβίς τους. Στο τάι μπρέικ ο Κόλαρ ήταν ανώτερος και μείωσε σε 2-1.

Θρίλερ το ματς και στο τέταρτο σετ, που οδηγήθηκε και πάλι στο τάι μπρέικ, με τον Τσιτσιπά να διατηρεί την ψυχραιμία του και να παίρνει την πρόκριση στον τρίτο γύρο του γαλλικού όπεν.

Επόμενος αντίπαλος του Τσιτσιπά ο Μίκαελ Ίμερ στη φάση των «32» της διοργάνωσης.