Παγκόσμιο Υγρού Στίβου: Για το χάλκινο η Εθνική Ελλάδος Πόλο

ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΤΑΛΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ

Ηττήθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης της Βουδαπέστης από την κάτοχο του παγκόσμιου τίτλου Ιταλία με 11-10

Δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Υγρού Στίβου της Βουδαπέστης η Ελλάδα, έναν χρόνο μετά την ιστορική της επιτυχία να λάβει μέρος στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Η Ελλάδα  γνώρισε την ήττα με 11-10 από την κάτοχο του τίτλου της πρωταθλήτριας κόσμου Ιταλία, η οποία θα υπερασπιστεί το στέμμα της σε αντίθεση με την Ελλάδα που θα διεκδικήσει στον μικρό τελικό το χάλκινο μετάλλιο με αντίπαλο τον ηττημένο του ζευγαριού Ισπανία – Κροατία.

Μετά απί ένα νευρικό τρίλεπτο στο ξεκίνημα, η Ιταλία άνοιξε πρώτη το σκορ και μετά την ισοφάριση του Καλογερόπουλου, άνοιξε στα δυο γκολ την διαφορά για να κλείσει το οκτάλεπτο με 4-2 με τον Βλαχόπουλο να μειώνει προσωρινά στο γκολ.

Με καλό ρυθμό μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική, η οποία με δύο τέρματα από Βλαχόπουλο και Φουντούλη κατάφερε να ισοφαρίσει σε 4-4, τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η Ιταλία ωστόσο απάντησε, προηγήθηκε με 6-4 αλλα ο Νικολαΐδης μείωσε σε 6-5 σχεδόν με το τέλος του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Ελλάδα κατάφερε να ισοφαρίσει ξανά, αρκετά γρήγορα με τον Γεννηδουνιά να σκοράρει το πρώτο του τέρμα, μετά από τρεις χαμένες ευκαιρίες. Έκτοτε  οι άμυνες κυριαρχούσαν και στις δύο πλευρές τις πισίνας μέχρι που ο Ντι Φούλβιο διαμόρφωσε το 7-6.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου οκταλέπτου, η Ιταλία πήρε αέρα τριών τερμάτων με 9-6, ”αγκαλιάζοντας” την νίκη. Η Εθνική με ένα δικό της 2-0 σερί με τους Κάκαρη και Καλογερόπουλο ξαναμπήκε στο παιχνίδι, αλλά ο Ντόλτσε έδωσε ξανά αέρα δύο τερμάτων, 10-8, ενάμισι λεπτο πριν το φινάλε.

Η Ελλάδα με τον Γεννηδουνιά μείωσε σε 10-9 αλλά ο Ντι Φούλβιο με ένα δύσκολο σουτ από την περιφέρεια χάρισε τη νίκη στην Ιταλία, με την Εθνική Ελλάδος απλά να μειώνει σε σχεδόν νεκρό χρόνο με πέναλτι του Βλαχόπουλου στο τελικό 11-10.