Γουίμπλεντον: Ήττα-αποκλεισμός για τη Μαρία Σάκκαρη

Η ΜΑΡΙΑ ΣΑΚΚΑΡΗ Πνευματικά Δικαιώματα wimbledon.com
Πνευματικά Δικαιώματα wimbledon.com
Από Ioannis Giagkinis

Από την Γερμανίδα Τατιάνα Μαρία, Νο103 στον κόσμο

Στον τρίτο γύρο ολοκληρώθηκε για ακόμα μια φορά η πορεία της Μαρίας Σάκκαρη στο Γουίμπλεντον. Η Ελληνίδα τενίστρια δεν κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Γερμανίδας Τατιάνας Μαρία.

Η Γερμανίδα, αν και Νο 103 στν κόσμο, επικράτησε της Ελληνίδας που είναι Νο6 με 2-0 σετ (6-3, 7-5) και είναι αυτή που θα συνεχίσει συνεχίσει στον τέταρτο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει την Οσταπένκο.

Ο αγώνας είχε διάρκεια 90 λεπτά. Η Τατιάνα Μαρία προκρίνεται για πρώτη φορά στους «16» του κορυφαίου τουρνουά ενώ αντίθετα η Ελληνίδα για 6η φορά στην καριέρα της δεν θα έχει την ευκαιρία ν΄ αγωνιστεί για δεύτερη εβδομάδα στο λονδρέζικο Major.

Η Τατιάνα Μαρία έκανε το break σε ένα κρίσιμο σημείο του πρώτου σετ, φτάνοντας στο 5-3, για να καταφέρει στη συνέχεια να προηγηθεί (6-3). Νωρίτερα η Σάκκαρη είχε τρεις ευκαιρίες για να φτάσει εκείνη στο break, ωστόσο τελικά η 34χρονη υπερασπίστηκε το σερβίς της.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πήρε δύσκολα το πρώτο γκέιμ στο δεύτερο σετ, αλλά στη συνέχεια έκανε το break για να αποκτήσει το έλεγχο του παιχνιδιού. Μέχρι το έβδομο γκέιμ (5-2), αφού στη συνέχεια η Γερμανίδα μείωσε σε 5-3 και 5-4 με break, πριν ισοφαρίσει σε 5-5, αφού πρώτα σε αυτό το γκέιμ η Σάκκαρη έχασε δύο φορές το πλεονέκτημα για να τελειώσει το σετ και να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Ετσι η Τατιάνα Μαριά μπόρεσε να περάσει μπροστά με 6-5 και φτάσει στη μεγάλη νίκη με 7-5.

Οι δύο αθλήτριες είχαν βρεθεί στο παρελθόν δύο φορές αντιμέτωπες-μία σε επίπεδο ITF και μία στο τουρ της WTA- μετρώντας από μία νίκη. Η Τατιάνα Μαρία είχε επικρατήσει στο πρώτο ματς το 2014, ενώ η Σάκκαρη στο δεύτερο πριν από μερικούς μήνες στο Australian Open.

Οπως προαναφέρθηκε, στους «16» η Τατιάνα Μαρία θα αντιμετωπίσει την Γελένα Οσταπένκο (Νο 12 στον κόσμο) η οποία νίκησε τη Ρουμάνα Ιρίνα-Καμέλια Μπέγκου 3-6, 6-1, 6-1, για να προκριθεί για τρίτη φορά στην καριέρα της στον 4ο γύρο του λονδρέζικου τουρνουά.