Ευρωπαϊκό στίβου: Τρεις προκρίσεις για την Ελλάδα - Στον τελικό του δίσκου ο Παρέλλης

Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης στη διάρκεια του προκριματικού της σφυροβολίας

Στον τελικό σφυροβολίας ο Φραντζεσκάκης και του τριπλούν η Καρύδη - Ρεκόρ καριέρας για την Γναφάκη και πρόκριση στα ημιτελικά των 400 μέτρων με εμπόδια

Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησε και ολοκληρώθηκε η τρίτη ημέρα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου του Μονάχου για τα ελληνικά χρώματα.

Στη σφυροβολία, ο Χρήστος Φρατζεσκάκης πήρε την πρόκριση στον τελικό του αγωνίσματος (Πέμπτη στις 21:10) με βολή στα 76.33μ, που ήταν και η 8η καλύτερη επίδοση στον προκριματικό. Αντίθετα, ο Μιχάλης Αναστασάκης έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό και με επίδοση 70.84μ έμεινε στην 19η θέση, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό. Στο ίδιο αγώνισμα ο Κύπριος πρωταθλητής, Αλέξανδρος Πουρσανίδης ήταν 21ος με βολή στα 70.56μ.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε η Δήμητρα Γναφάκη στα 400 μέτρα εμπόδια των γυναικών, που πέτυχε την κορυφαία επίδοση της καριέρας της με 56.45 και προκρίθηκε στον ημιτελικό της Πέμπτης.  Η Χανιώτισσα δρομέας πέτυχε την 6η καλύτερη επίδοση στα προκριματικά και έδειξε έτοιμη για μεγάλα πράγματα.

Άλλη μία ελληνική πρόκριση ήρθε στο τριπλούν των γυναικών, με την Σπυριδούλα Καρύδη να παίρνει το εισιτήριο με άλμα στα 13.71μ. Αυτό ήταν και το άλμα που της έδωσε την 12η και τελευταία θέση για τον μεγάλο τελικό της Παρασκευής (19/8, 21:55).

Στον τελικό του δίσκου ο Απόστολος Παρέλλης

Ο Κύπριος πρωταθλητής, Απόστολος Παρέλλης κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του δίσκου (Παρασκευή 19/8, 21:20) με βολή στα 61.95μ. Ο Παρέλλης σημείωσε την 11η καλύτερη επίδοση των προκριματικών.