Ευρωπαϊκό κολύμβησης: Δύο ακόμη μετάλλια για την Ελλάδα με Χρήστου-Γκολομέεφ

Φωτό αρχείου
Από Ιωάννης ΚαράγιωργαςEuronews

Ασημένιο για τον Απόστολο Χρήστου στα 100 ύπτιο και χάλκινο για τον Κριστιάν Γκολομέεφ στα 50 μέτρα ελεύθερο

Ο Κριστιάν Γκολομέεφ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 50 μέτρα ελεύθερο, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης στη Ρώμη. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε 21.75 πίσω από τον Μπέντζαμιν Πράουντ από τη Βρετανία που πήρε το χρυσό σε 21.58 και τον Λεονάρντο Ντεπλάνο από την Ιταλία που τερμάτισε σε 21.60 και κατέκτησε το ασημένιο.

Στα 100 μέτρα ύπτιο, ο πρωταθλητής Ευρώπης στην απόσταση των 50 μέτρων στο αγώνισμα,  Απόστολος Χρήστου,  κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με επίδοση 52.24 και χάρισε ακόμη ένα μετάλλιο στον εαυτό του αλλά και στην Ελλάδα. Μάλιστα το χρυσό απείχε μόλις 3 εκατοστά του δευτερολέπτου καθώς ο Τόμας Τσέκον από την Ιταλία πήρε το χρυσό με 52.21. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Γιοάν Εντουαγιέ με 52.92.

Στα 200 μέτρα μικτής ατομικής, ο Ανδρέας Βαζαίος κολύμπησε πολύ καλά και τερμάτισε τελικά στην 6η θέση του τελικού με 1:59.55. Νικητής ήταν ο Ούγγρος Χούμπερτ Κος σε 1:57.72.