Ευρωμπάσκετ 2022: Βαριά ήττα και αποκλεισμός για την Ελλάδα

Πανηγυρικό στιγμιότυπο από το Γερμανία-Ελλάδα
Από Ιωάννης Καράγιωργας

Η Γερμανία με αδιανότητα ποσοστά στα τρίποντα βρήκε μία κάκιστη Ελλάδα απέναντί της και πήρε δίκαιη πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ

Για ακόμη μία φορά η εθνική Ελλάδας δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά ενός Ευρωμπάσκετ γνωρίζοντας την ήττα από τους γηπεδούχους Γερμανούς με το...τιμητικό (όπως εξελίχθηκε η διαφορά στο β΄μέρος) 107-96. Βρήκε απέναντί της μια διαστημική Γερμανία που δεν έχανε...τίποτα και σάρωσε την ελληνική άμυνα με ραψωδία τριπόντων (17/31). Την ίδια ώρα οι Έλληνες διεθνείς πλην του Γιάννη Αντετοκούνμπο (31 πόντοις) και του Γιαννούλη Λαρεντζάκη (21 πόντοι και εξαιρετικές άμυνες) ήταν απελπιστικά άστοχοι στα μακρινά σουτ και κακοί στην άμυνα.

Η άθλια τρίτη περίοδος της Ελλάδας (10-26 επιμέρους σκορ) ουσιαστικά έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή του προημιτελικού. Και όλα αυτά ενώ είχε προηγηθεί το πρώτο ημίχρονο όπου η Ελλάδα γύρισε διαφορά 11 πόντων και έφτασε να προηγείται με 4 στο τέλος του ημιχρόνου (61-57). Παρόλα αυτά το νεκρό τρίτο δεκάλεπτο χωρίς άμυνα, χωρίς ιδέες και χωρίς σκορ στην επίθεση οδήγησε στο να γείρει η πλάστιγγα οριστικά για τη Γερμανία.

Με το σκορ στο 96-82 και 4.56'' πριν το τέλος, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο χρεώθηκε με δεύτερο αντιαθλητικό που συνεπάγεται και την αποβολή από το ματς.

Την άγουσα για τα αποδυτήρια πήρε και ο απαράδεκτος Σρέντερ που προχώρησε σε άσεμνη χειρονομία προς την πάγκο της Ελλάδας, με τη διαφορά στο +21 για την ομάδα του.