Πρωταθλητής Ευρώπης ο Παύλος Κοντίδης για δεύτερη φορά στην καριέρα του

Ο ΠΑΥΛΟΣ ΚΟΝΤΙΔΗΣ
Ο ΠΑΥΛΟΣ ΚΟΝΤΙΔΗΣ Πνευματικά Δικαιώματα ΚΥΠΕ

Ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Laser του Hyeres

Στη μοναδική ιστιοδρομία που διεξήχθη τη Δευτέρα στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Laser του Hyeres, τερμάτισε τρίτος, ακριβώς πίσω από τον Βρετανό περσινό πρωταθλητή Ευρώπης Μίκι Μπέκετ, κερδίζοντας τον τίτλο με 35β έναντι 36β του Βρετανού.

Όπως αναφέρει ανακοίνωση σχετικά με την επίδοση του Κύπριου πρωταθλητή και Ολυμπιονίκη, είναι η δεύτερη νίκη του Κοντίδη φέτος στο Hyeres, αφού τον Απρίλιο είχε κατακτήσει το Παγκόσμιο Κύπελλο που έγινε εκεί, το οποίο θεωρείται το σημαντικότερο του κόσμου.

Σημειώνεται, ακόμα, ότι τον Μάιο ήταν δεύτερος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα των Laser. Με το χρυσό στο Πανευρωπαϊκό, τον τελευταίο αγώνα για φέτος, συμπληρώνει μια τριάδα αποτελεσμάτων που τον αναγάγουν ως τον κορυφαίο αθλητή Laser στον κόσμο για το 2022.

Το 2018 ο Κοντίδης είχε στεφθεί Πρωταθλητής Ευρώπης και πάλι σε γαλλική θάλασσα, τότε στο La Rochelle.

Ο αγώνας στο Hyeres, τελευταίος για φέτος, ξεκίνησε την περασμένη Τετάρτη, στις 16 Νοεμβρίου, και ήταν ιδιαίτερα απαιτητικός αφού περιλάμβανε 12 ιστιοδρομίες χωρίς κούρσα μεταλλίων. Ο Κοντίδης ήταν σταθερά στην πρώτη δεκάδα, φτάνοντας στις παρυφές της τριάδας την περασμένη Παρασκευή και περνώντας πρώτος εχθές, Κυριακή, όταν έγιναν τρεις κούρσες.

Για την τελευταία ημέρα είχαν προγραμματιστεί δύο κούρσες αλλά λόγω άπνοιας έγινε μόνο μία, στην οποία ο 32χρονος Ολυμπιονίκης χρειαζόταν να βρίσκεται απλώς πίσω από τον Μπέκετ, όπως και έγινε, αν και με δραματικό τρόπο στο τέλος, αφού λίγο έλειψε μεταξύ τους να παρεμβληθεί άλλο σκάφος και ο Βρετανός να κερδίσει τον αγώνα.