Μουντιάλ 2022: Η Γαλλία έπαιξε σαν παγκόσμια πρωταθλήτρια και διέσυρε την Αυστραλία (4-1)

Ο Ζιρού πανηγυρίζει γκολ στο ματς με την Αυστραλία

Οι «τρικολόρ» αν και βρέθηκαν να χάνουν 1-0, έπαιξαν εξαιρετικό ποδόσφαιρο και επικράτησαν με εντυπωσιακό τρόπο και σκορ 4-1 - Έγραψε ιστορία ο Ζιρού που έπιασε τον Ανρί στην κορυφή των σκόρερ της Γαλλίας

Η Γαλλία απέδειξε πως πήγε στο Κατάρ για να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε στη Μόσχα και να γίνει η πρώτη ομάδα μετά από 60 ολόκληρα χρόνια (και τη Βραζιλία του 1962) που θα σηκώσει το βαρύτιμο τρόπαιο του Μουντιάλ δεύτερη συνεχή φορά.

Στην πρεμιέρα κόντρα στην Αυστραλία δεν πτοήθηκε ούτε από το 0-1 και το γκολ του Γκούντγουιν στο 9ο λεπτό που έβαλε μπροστά τους Socceroos και επικράτησε 4-1. Με όπλο της τους αυτοματισμούς και την αδιαμφισβήτη ποιότητα των παικτών, οι «τρικολόρ» έκαναν πάρτι. Μέσα σε πέντε λεπτά γύρισαν το ματς σε 2-1, με γκολ των Ραμπιό και Ζιρού στο 27' και στο 32', απείλησαν και με τρίτο γκολ στο πρώτο μέτος αλλά τελικά τα κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Εμπαπέ το έψαχνε το γκολ σε όλο το ματς και το βρήκε με ωραία κεφαλιά στο 68ο λεπτό. Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο 45λεπτο, η Γαλλία πέτυχε και δεύτερο γκολ μέσα σε λίγα λεπτά. Στο 71' ο Ζιρού με κεφαλιά έγραψε το 4-1 και παράλληλα ιστορία καθώς έφτασε τα 51 γκολ με τη φανέλα της εθνικής ομάδας και ισοφάρισε τον πρώτο σκόρερ των «τρικολόρ» Τιερί Ανρί. Μάλιστα ο Ζιρού έχει πετύχει αυτά τα γκολ σε 10 ματς λιγότερα από ότι ο μυθικός Τιερί Ανρί.

Φυσιολογικά, μετά και το 4-1 η Γαλλία έριξε ταχύτητα κάνοντας και οικονομία δυνάμεων για τη συνέχεια της διοργάνωσης.