Μουντιάλ 2022: Εντυπωσιακό Ιράν «πάτησε» την Ουαλία και πήρε δίκαιη νίκη (2-0)

Ο Τσεσμί σουτάρει και σκοράρει για το Ιράν στο 90+8'

Το Ιράν πήρε τη νίκη με γκολ στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων και κατόπιν στο 11ο αλλά έπρεπε να είχε καθαρίσει το ματς από νωρίς

Το Ιράν πήρε σπουδαία νίκη επί της Ουαλίας με 2-0 με γκολ στο 90+8' και το 90+11' σε ένα ματς που έπρεπε να είχε κερδίσει από νωρίς καθώς κυριάρχησε απόλυτα και έχασε σωρεία ευκαιριών.

Άλλη ομάδα ήταν το Ιράν απέναντι στην Ουαλία σε σχέση με την πρεμιέρα του Μουντιάλ όταν διασύρθηκε από την Αγγλία με 6-2. Η ομάδα του Κεϊρόζ δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και ήταν σαφώς καλύτερη από την Ουαλία. Για τους Βρετανούς το μόνο αξιοσημείωτο ήταν η μεγάλη ευκαιρία του Μουρ στο πρώτο ημίχρονο που ήταν και η μοναδική ευκαιρία της Ουαλίας για σχεδόν 84 λεπτά.

Οι Ιρανοί σκόραραν στο πρώτο μέρος αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, αλλά στο δεύτερο μέρος ήταν απόλυτα κυρίαρχοι και έχασαν πολλές ευκαιρίες να σκοράρουν. Μάλιστα είχαν και δύο δοκάρια σε μία φάση στο 53ο λεπτό αρχικά με τον Αζμούν να σημαδεύει το αριστερό δοκάρι της Ουαλίας και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Γκολιζαντέχ με σουτ έξω από την περιοχή σημάδεψε το δεξί δοκάρι της εστίας. Ο γκολκίπερ των Ουάλων, Χένεσι, είπε όχι εκ νέου στο Ιράν, όταν στο 73΄πέταξε την μπάλα κόρνερ με τα ακροδάχτυλα σε σουτ του Εζατολάχι.

Η Ουαλία ήταν άκρως απογοητευτική σε όλο το ματς, καθώς αν και κρατούσε αρκετά τη μπάλα στα πόδια της, δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες απέναντι σε μία ομάδα που δέχτηκε έξι γκολ στην πρεμιέρα.

Στο 84' οι Ουαλοί έκαναν την πρώτη τους ευκαιρία μετά από σουτ του Ντέιβις, το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας των Ιρανών σε κόρνερ.  Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Χένεσι βγήκε από την εστία του και ανέτρεψε τον Ταρεμί ενώ εφορμούσε προς την εστία της Ουαλίας, με τους Ιρανούς να ζητούν κόκκινη κάρτα αλλά τον ρέφερι να δείχνει κίτρινη αρχικά αλλά κατόπιν με παρέμβαση του VAR, απέβαλε (σωστά) τον Ουαλό τερματοφύλακα με απευθείας κόκκινη. Αυτή ήταν και η πρώτη αποβολή στο φετινό Μουντιάλ, ενώ ο Χένεσι έγινε μόλις ο τρίτος τερματοφύλακας που αποβάλλεται στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων.

Αμέσως μετά την αποβολή, το Ιράν συνέχισε να πιέζει και έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 89ο λεπτό, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Γουόρντ, στο σουτ του Τοραμπί.

Ο ρέφερι της αναμέτρησης έδειξε εννέα λεπτά καθυστερήσεων, με την Ουαλία να προσπαθεί να ροκανίσει το χρόνο και να κρατήσει μπάλα για να πάρει τον βαθμό. Παρόλα αυτά το ματς έγινε ροντέο, με το Ιράν να σκοράρει στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τσεζμί να σκοράρει με δυνατό συρτό σουτ έξω από την περιοχή και να δικαίως να δίνει το τρίποντο στο Ιράν. Στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων δε, το Ιράν βγήκε στην κόντρα και πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων με σκόρερ τον Ρεζαϊγιάν.

Πλέον το Ιράν έχει 3 βαθμούς στον όμιλο και κοντράρεται με τις ΗΠΑ την τελευταία αγωνιστική ενώ η Ουαλία έμεινε στον 1 βαθμό και θα τα παίξει όλα για όλα κόντρα στην Αγγλία.