Μουντιάλ 2022: Ντέρμπι χωρίς γκολ στο Αγγλία-ΗΠΑ (0-0) - Κοντά στην πρόκριση οι Άγγλοι

Στιγμιότυπο από τον αγώνα Αγγλία-ΗΠΑ

Η Αγγλία απέτυχε εκ νέου να κερδίσει τις ΗΠΑ που παραμένουν αήττητες στις μεταξύ τους αναμετρήσεις σε Παγκόσμιο Κύπελλο (1 νίκη, 2 ισοπαλίες)

Στο 0-0 έμειναν Αγγλία και ΗΠΑ μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι στον αγωνιστικό χώρο, με τους Αμερικάνους να κερδίζουν τις εντυπώσεις αλλά τους Άγγλους να κάνουν αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στους «16». Παρόλα αυτά, η Αγγλία δεν κατάφερε ούτε αυτή τη φορά να κερδίσει τις ΗΠΑ, που παραμένουν αήττητες απέναντι στους Άγγλους σε Μουντιάλ με 1 νίκη και 2 ισοπαλίες.

Αγγλία και Ηνωμένες Πολιτείες μπήκαν αρκετά συγκρατημένες στον αγώνα, με μικρές αποστάσεις ανάμεσα στις γραμμές τους και στόχο να μην αφήσουν διαδρόμους στον αντίπαλο. Αυτό συνέβη σε μεγάλο βαθμό, όμως οι Αμερικάνοι ήταν αυτοί που μπόρεσαν να βρουν ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, με μεγαλύτερη αυτή του Πούλισικ που σημάδεψε το δοκάρι του Πίκφορντ με όμορφο σουτ στο 32ο λεπτό. Νωρίτερα ο Μακένι είχε βρεθεί σε θέση βολή απέναντι στον Άγγλο γκολκίπερ όμως έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Η Αγγλία είχε την ευκαιρία της στο τέλος του ημιχρόνο, με τον Μάουντ να σουτάρει έξω από την περιοχή και τον Ματ Τέρνερ να πετάει τη μπάλα σε κόρνερ. Σε κάθε περίπτωση, η Αγγλία τα βρήκε...σκούρα απέναντι στους ταχύτατους Αμερικανούς, σε ένα ματς που δεν είχε καμία σχέση με την πρεμιέρα κόντρα στο Ιράν.

Η πρώτη τελική προσπάθεια του δευτέρου ημιχρόνου ανήκε στις ΗΠΑ, που βγήκαν ταχύτατα στην αντεπίθεση, με τον Μακένι να σουτάρει ψηλά άουτ στο 49', χωρίς να ανησυχήσει τον Πίκφορντ. Αξιοσημείωτο πάντως ότι η κόντρα-επίθεση βγήκε σε ελάχιστα δευτερόλεπτα και ενώ η Αγγλία με τον Σάκα είχε φτάσει στην αντίπαλη περιοχή αλλά έχασε τη μπάλα και με δύο πάσες οι Αμερικάνοι βρέθηκαν απέναντι από τον Πίκφορντ.

Μέχρι το 65ο λεπτό, οι Αμερικάνοι είδαν ότι μπορούσαν να κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο και το έκαναν. Πίεσαν με αντεπιθέσεις και κέρδισαν συνεχόμενα κόρνερ, βάζοντας την Αγγλία σε θέση άμυνας. Μία Αγγλία που είχε χάσει τον έλεγχο του αγώνα και με τον πολύ αργό ρυθμό ανάπτυξης δεν μπορούσε να απειλήσει.

Ο Σάουθγκέιτ έριξε στο ματς Χέντερσον και Γκρίλις για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του και κυρίως για να ανακτήσει την κατοχή της μπάλας, κάτι που κατάφερε σε έναν βαθμό, με τον Γκριλις να ανακατεύει την άμυνα των ΗΠΑ και να δίνει νέα πνοή στην επίθεση των Άγγλων.

Η πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Γκρίλις να εκτελεί το φάουλ και τον Χάρι Κέιν να στέλνει την κεφαλιά άουτ από εξαιρετική θέση.

Πλέον η Αγγλία είναι με το ενάμισι πόδι στους «16» χάρη κυρίως στο 6-2 του πρώτου αγώνα με το Ιράν καθώς για να μείνει εκτός θα πρέπει να ηττηθεί από την Ουαλία με τέσσερα γκολ διαφορά. Και αυτό γιατί στο άλλο ματς το Ιράν (3 βαθμοί) κοντράρεται με τις ΗΠΑ (2 βαθμοί) και μόνο μία από τις δύο ομάδες μπορεί να την προσπεράσει σε βαθμούς. Σε τριπλή ισοβαθμία δε με Ιράν και Ουαλία, η διαφορά τερμάτων που είναι το πρώτο κριτήριο, ευνοεί εκτός συγκλονιστικού απροόπτου και πάλι την Αγγλία ενώ το δεύτερο είναι τα γκολ που έχει σημειώσει κάθε ομάδα.

Η βαθμολογία του δεύτερου ομίλου (2 αγωνιστικές)

1. Αγγλία 4 (6-2)

2. Ιράν 3 (4-6)

3. ΗΠΑ 2 (1-1)

4. Ουαλία 1 (1-3)