Μουντιάλ 2022: Η Κροατία απέκλεισε τον Καναδά μετά το εμφατικό 4-1

Οι Κροάτες πανηγυρίζουν στο ματς με τον Καναδά

Οι Κροάτες πήραν προβάδισμα πρόκρισης στους «16» και όλα θα κριθούν στο ντέρμπι με το Βέλγιο - Ο Καναδάς πλήρωσε την απειρία του καθώς προηγήθηκε στο ματς αλλά γνώρισε βαριά ήττα

Η φιναλίστ του Μουντιάλ του 2018, Κροατία, έδειξε πως δεν είναι διατεθειμένη να αποχαιρετήσει από νωρίς τη διοργάνωση και με μία μεστή εμφάνιση, ειδικά από το 30' και μετά επικράτησε του άπειρου Καναδά με 4-1 και έβαλε πλώρη για τους «16», κάτι που θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική στο ευρωπαϊκό ντέρμπι με το Βέλγιο.

Ο Καναδάς πήρε από πολύ νωρίς προβάδισμα στο σκορ, με τον Αλφόνσο Ντέιβις με καρφωτή κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της Κροατίας μετά από συστημένη σέντρα του Μπιουκάναν από δεξία. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του Καναδά σε Παγκόσμιο Κύπελλο, ένα γκολ που του δικαιούτο από το πρώτο ματς κόντρα στο Βέλγιο, όταν δεν κατάφερε να σκοράρει παρά το γεγονός ότι ήταν ανώτερος.

Η Κροατία προσπάθησε να πάρει την κατοχή της μπάλας μετά το γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε καθώς ο Καναδάς πίεζε ψηλά και έκλεβε μπάλες. Παρόλα αυτά στο 26' η Κροατία σκόραρε με τον Κράμαριτς, όμως ο Λιβάγια που του έβγαλε την ασίστ ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ σωστά δεν μέτρησε.

Η πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Κροατία χάθηκε στο 35' όταν ο Μπρόζοβιτς βρήκε τον Λιβάγια στην περιοχή του Καναδά αλλά το πλασέ του πρώην παίκτη της ΑΕΚ αποκρούστηκε από τον Μπόργιαν με τα πόδια.

Ένα λεπτό αργότερα όμως ήρθε το 1-1. Ο Κράμαριτς βρέθηκε μόνος του στην περιοχή, πίσω από την άμυνα του Καναδά και με ωραίο διαγώνιο πλασέ ισοφάρισε για την Κροατία στο 36'.

Ήταν το σημείο του ματς που ο Καναδάς έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του, έχασε τις αποστάσεις ανάμεσα στις γραμμές και οι Κροάτες βρήκαν χώρους και κενά για να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Και όπως πήγαινε το ματς, έγινε και αυτό που όλοι ανέμεναν. Η Κροατία πήρε κεφάλι στο σκορ, με τον Μάρκο Λιβάγια να πετυχαίνει ένα εκπληκτικό γκολ με δυνατό συρτό σουτ και να γράφει το 2-1 για τους Κροάτες στο 44'.

Στα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Καναδάς είχε καταρρεύσει ολοκληρωτικά και κάθε επίθεση της Κροατίας «μύριζε» γκολ. Ευτυχώς για τους Καναδούς το σκορ έμεινε στο 2-1 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Καναδά να ισοφαρίσει, όταν το σουτ του νεοεισελθόντα Οσόριο στο 49' πέρασε ελάχιστα δίπλα από το παραθυράκι της Κροατίας.

Η Κροατία συνέχισε να κλέβει μπάλες και να βγαίνει σε αντεπιθέσεις και στο 54' έχασε σπουδαία ευκαιρία, με τον Μπόργιαν να αποκρούσει σε κόρνερ ένα σουτ του Κράμαριτς.

Ένα λεπτό αργότερα (55'), ήταν η σειρά του Καναδά να φτάσει κοντά στο γκολ, με τον Λιβάκοβιτς όμως να αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ του σουτ του Ντέιβιντ.

Και εκεί που η Κροατία έδειχνε να κουράζεται, ο Κράμαριτς πέτυχε το δεύτερο γκολ του στο ματς στο 70' νικώντας τον Μπόργιαν με υπέροχο σουτ και γράφοντας το 3-1.

Και στις καθυστερήσεις του αγώνα, και συγκεκριμένα στο 90+4', ο Μάγερ έκανε το 4-1 μετά από τραγικό λάθος της άμυνας του Καναδά που οδήγησε σε τέτ-α- τετ με τον Μπόργιαν.