Μουντιάλ 2022: «Λύγισε» την Ουρουγουάη και πέρασε στους «16» η Πορτογαλία

Οι παίκτες της Πορτογαλίας πανηγυρίζουν το δεύτερο γκολ απέναντι στην Ουρουγουάη
Οι παίκτες της Πορτογαλίας πανηγυρίζουν το δεύτερο γκολ απέναντι στην Ουρουγουάη Πνευματικά Δικαιώματα Darko Vojinovic/AP
Πνευματικά Δικαιώματα Darko Vojinovic/AP
Από euronews with ΑΠΕ-ΜΠΕ

Με σκόρερ των δύο γκολ τον Μπρούνο Φερνάντεζ, το συγκρότημα του Φερνάντο Σάντος σφράγισε την πρόκριση για την νοκ-αουτ φάση στο Κατάρ

Μετά την Βραζιλία και την Γαλλία, η Πορτογαλία έγινε η τρίτη ομάδα που σφράγισε το εισιτήριο για τους «16» του Μουντιάλ του Κατάρ.

Κόντρα στην Ουρουγουάη, η ομάδα του Φερνάντο Σάντος άνοιξε το σκορ στο 54ο λεπτό με σέντρα σουτ του Μπρούνο Φερνάντεζ, που κατέληξε στα δίχτυα του Ροσέτ, χωρίς την παρέμβαση του Κριστιάνο Ρονάλτο, ο οποίος πλήκε στη φάση.

Η Σελέστε πάλεψε για την ισοφάριση, έχασε ευκαιρίες με κορυφαία το δοκάρι Μάξι Γκόμεζ, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ.

Τελικά, ο μέσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων το τελικό 2-0 από το σημείο του πέναλτι..

Στο άλλο ματς του 8ου γκρουπ η Γκάνα επικράτησε 3-2 της Νότιας Κορέας και πλέον χρειάζεται ένα βαθμό απέναντι στην Ουρουγουάη στο τελευταίο ματς για να πανηγυρίσει την πρόκριση, με την προϋπόθεση ότι οι Νοτιοκορεάτες δεν θα κερδίσουν την Πορτογαλία.