Μουντιάλ 2022: Στους «16» με ωραίο ποδόσφαιρο η Αργεντινή - Μαζί και η Πολωνία μετά από θρίλερ

Αργεντινή και Πολωνία
Αργεντινή και Πολωνία Πνευματικά Δικαιώματα AP Photo
Από Ιωάννης ΚαράγιωργαςEuronews

Το Μεξικό κέρδισε 2-1 τη Σαουδική Αραβία και για ένα γκολ έμεινε εκτός συνέχειας

Η Αργεντινή πήρε την πρόκριση για τους «16» ως πρώτη, μετά το 2-0 με την Πολωνία και πλέον περιμένει στα νοκ άουτ την Αυστραλία. Η Αλμπισελέστε κυριάρχησε και το 2-0 ήταν πολύ φτωχό. Μαζί με τους Αργεντινούς, μετά από ένα πραγματικό θρίλερ, πέρασε η Πολωνία που είδε τον χάρο με τα μάτια της, καθώς το Μεξικό προηγείτο 2-0 της Σαουδικής Αραβίας μέχρι το 90+6 και τότε προκρινόταν χάρη στις λιγότερες κάρτες στο Μουντιάλ. Σε εκείνο το σημείο όμως, η Σαουδική Αραβία βρήκε γκολ, μείωσε σε 1-2 και το ένα λεπτό που απέμενε δεν αρκούσε για το Μεξικό για να φτάσει στο 3-1 και να πάρει το εισιτήριο. Η Πολωνία θα παίξει απέναντι στη Γαλλία στους «16».

Πολωνία - Αργεντινή 0 - 2

Το πρώτο σουτ του ματς ανήκε στην Αργεντινή, με τον Μέσι να σουτάρει στο 7' προς την εστία αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει τον Σέζνι που μπλόκαρε με άνεση. Τρία λεπτά αργότερα (10') ο Μέσι μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, όμως ο Σέζνι πέταξε τη μπάλα κόρνερ στο σουτ του Αργεντινού άσου.

Η Αργεντινή κράτησε τη μπάλα στα πόδια της, με τους Πολωνούς να αμύνονται και να ψάχνουν τις αντεπιθέσεις, έχοντας στο μυαλό τους και την εξέλιξη του άλλου αγώνα. Παρόλα αυτά, η Πολωνία δεν υπήρχε στο γήπεδο παρά μόνο αμυντικά και αυτό κυρίως στον Σέζνι που έκανε εκπληκτικό ματς με σωρεία αποκρούσεων.

Στο 28' οι Αργεντίνοι απείλησαν εκ νέου την εστία της Πολωνίας, όμως ο Σέζνι είδε τη μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι στο σουτ του Ακούνια.

Στο 33' ο Ντι Μαρία με απευθείας κόρνερ απείλησε με γκολ, αλλά ο Σέζνι με υπερένταση απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 36' νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Αργεντινή, με τον Σέζνι να αποκρούει ακόμη ένα τετ-α-τετ, αυτή τη φορά απέναντι στον Άλβαρεζ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Σέζνι βρήκε τον Μέσι στην έξοδό του και ο ρέφερι της αναμέτρησης καταλόγισε πέναλτι μετά τον έλεγχο του VAR.

Ο Λιονέλ Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι στο 39', με τον Σέζνι να πιάνει και δεύτερο πέναλτι στη διοργάνωση, μετά από εκείνο με τη Σαουδική Αραβία.

Στο 42' ο Ακούνια σούταρε από τα αριστερά, ο Σέζνι απέκρουσε αδύναμα, η μπάλα έπεσε πάνω στον Ντεπόλ αλλά δεν μπόρεσε να κοντρολάρει και αυτή επέστρεψε στα χέρια του Σέζνι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αργεντινή πήρε αυτό που άξιζε με γκολ από τα αποδυτήρια, όταν στο 46' ο Μολίνα έκανε τη σέντρα και ο Μακάλιστερ με υπέροχο πλασέ νίκησε τον Σέζνι για το 1-0.

Στο 61' ο Μακάλιστερ έφτασε κοντά στο 2-0 για την Αργεντινή, με τον Μέσι να του βγάζει την μπάλα στην καρδιά της περιοχής αλλά το σουτ του πήγε στην αγκαλιά του Σέζνι.

Η Αργεντινή είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο 68' ο Αλβάρεζ έκανε το 2-0 με εκπληκτικό σουτ στο παραθυράκι του Σέζνι και τους Πολωνούς τους έλουσε κρύος ιδρώτας γιατί ένα γκολ ακόμη αν δέχονταν ή αν το Μεξικό σκόραρε τρίτο τέρμα, τότε οι Ευρωπαίοι θα έμεναν εκτός συνέχειας.

Στο 71' ο Μέσι απείλησε με το 3-0, όμως ο Σέζνι απέκρουσε με τα πόδια και κράτησε ζωντανή την Πολωνία στο παιχνίδι της πρόκρισης. Η Πολωνία είχε καταρρεύσει πλήρως και στο 73' χάθηκε τεράστια ευκαιρία για το 3-0, με τον Αλβάρεζ να σουτάρει άουτ από άκρως πλεονεκτική θέση.

Ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ στο 85' δεν αξιοποίησε τη λάθος πάσα των Πολωνών και από θέση πλάγιου τετ-α-τετ έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ταλιαφίκο βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Σέζνι, πέρασε τη μπάλα από πάνω του, όμως οι αμυντικοί της Πολωνίας έδιωξαν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Σαουδική Αραβία - Μεξικό 1 - 2

Μόλις στο 3ο λεπτό το Μεξικό έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για το 1-0, όμως ο Αλ Οβάις είπε «όχι» στον Βέγκα που πλάσαρε στην έξοδο του Σαουδάραβα τερματοφύλακα.

Στο 8' η Σαουδική Αραβία απάντησε με ένα σουτ του Κανό, που έβαλε λάθος το σώμα του και έστειλε τη μπάλα άουτ από καλή θέση. Στο 15' και πάλι ο Κανό απείλησε, αυτή τη φορά με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Οτσόα.

Στο 25' το Μεξικό δημιούργηεσε ακόμα μία καλή ευκαιρία, με τον Πινέδα της ΑΕΚ να σουτάρει μέσα στην περιοχή και τον Αλ Οβάις να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Ο Πινέδα ήταν μόνιμη εστία κινδύνων για την Σαουδική Αραβία και στο 27' έφτασε μία ανάσα από το γκολ. με την κεφαλιά ψαράκι να σταματάει σε αντίπαλο αμυντικό πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, η Σαουδική Αραβία έφτασε κοντά στο γκολ, όμως η κεφαλιά του Αλ Χασάν μέσα στην περιοχή έφυγε πάνω από την εστία του Οτσόα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ και το έβαλε η ομάδα που το άξιζε, το Μεξικό. Ο Μόντες γύρισε τη μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Μαρτίν από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 48' για το 1-0 του Μεξικού.

Όμως οι Μεξικάνοι ήθελαν και άλλα γκολ, για να καταφέρουν να βάλω από κάτω την Πολωνία, που με τα δύο ματς στο 1-0 έβρισκε την Πολωνία στο +1 και το Μεξικό στο -1.

Έτσι στο 52' ο Τσάβεζ με διαστημική εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0 και έφερε το Μεξικό στο "0" και να κυνηγάει ένα ακόμη γκολ για να πάρει την πρόκριση.

Μαθαίνοντας τα νέα από το ματς της Αργεντινής, το Μεξικό πίεσε και για τρίτο γκολ για να πάρει την πρόκριση. Στο 69' χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για το 3-0 με τον Μαρτίν, με το Μεξικό να έχει πάρει τα ηνία και τη Σαουδική Αραβία να αμύνεται με νύχια και με δόντια.

Στο 73΄ ο Τσάβεζ εκτέλεσε εκπληκτικά άλλο ένα φάουλ αλλά αυτή τη φορά ο Αλ Οβάις εκτινάχθηκε και απέκρουσε, κρατώντας το 2-0.

Στο 76' ήταν η σειρά του Πινέδα να απειλήσει. Με ένα υπέροχο φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή, σημάδεψε τη γωνία του Αλ Οβάις, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της Σαουδικής Αραβίας.

Το Μεξικό δεν σταματούσε τις επιθέσεις και έβγαινε κατά κύματα προς την εστία της Σαουδικής Αραβίας και στο 81' κέρδισε φάουλ λίγα εκατοστά έξω από την περιοχή χωρίς όμως να βγει κάτι καλό.

Στο 87' έγινε το 3-0, όμως το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο σκόρερ του Μεξικού ήταν σε θέση οφσάιντ και το θρίλερ συνεχίστηκε.

Στο 90+6' ο Αλ Νταβσάρι πέτυχε το γκολ για τη Σαουδική Αραβία μειώνοντας σε 1-2.