Μουντιάλ 2022: Στους «16» η Βραζιλία που έχασε από το Καμερούν - Μαζί και η Ελβετία

Βραζιλιάνοι και Ελβετοί σε πανηγυρικό στιγμιότυπο
Από Ιωάννης ΚαράγιωργαςEuronews

Σπουδαίο ματς με ένταση μεταξύ Σερβίας-Ελβετίας, με τους Ελβετούς να επικρατούν 3-2

Βραζιλία και Ελβετία προκρίθηκαν στους «16», με το Καμερούν όμως να κερδίζει τις εντυπώσεις καθώς επικράτησε της Σελεσάο με 1-0. Από την άλλη το Σερβία-Ελβετία είχε δύο ανατροπές στο σκορ, με τους Ελβετούς να κάνουν την πιο ουσιαστική από 1-2 σε 3-2. Tο Καμερούν πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του και αν ήταν πιο προσεκτικό ειδικά στο ματς με την Ελβετία, που έχασε με 1-0, τότε θα είχε πάρει και την πρόκριση.

Καμερούν - Βραζιλία 1-0

Η Βραζιλία κατέβηκε στον αγώνα ουσιαστικά με τη δεύτερη ενδεκάδα της, με τον προπονητή της Σελεσάο να κάνει rotation ώστε να αποφύγει κάποιον αχρείαστο τραυματισμό. Το Καμερούν αξιοποίησε αυτή την επιλογή και κινδύνευσε ελάχιστα στο πρώτο ημίχρονο, καθώς η Βραζιλία είχε μεν αρκετές τελικές αλλά χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα την εστία του Καμερούν.

Αντίθετα, το Καμερούν ήταν αυτό που έφτασε κοντά στο γκολ, με τον Εμπεμό να πιάνει την κεφαλιά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος και τον Έντερσον να πετάει τη μπάλα σε κόρνερ, κρατώντας το μηδέν για τη Βραζιλία.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το Καμερούν πλησίασε στο 1-0, όμως το σουτ του Αμπουμπακάρ πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Έντερσον.

Στο 55' η Βραζιλία έχασε σπουδαία ευκαιρία με σουτ του Μαρτινέλι, και τον Εμπασί να λέει όχι. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μιλιτάο απείλησε και ο Εμπασία με δυσκολία έστειλε τη μπάλα κόρνερ.

Από εκεί και πέρα το ματς δεν είχε πολλές μεγάλες ευκαιρίες, με την Βραζιλία να έχει τον έλεγχο και το Καμερούν να ψάχνει αντεπίθεση για να σκοράρει.

Τελικά βρήκε την ευκαιρία που ήθελε στις καθυστερήσεις του αγώνα, με τον Αμπουμπάκαρ να αφήνει άγαλμα τον Έντερσον με κεφαλιά στην κίνηση για το 1-0 στο 90+2'. Ο σκόρερ αποβλήθηκε καθώς έβγαλε τη φανέλα στον πανηγυρισμό και πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Σερβία - Ελβετία 2-3

Με τις δύο ομάδες να καίγονται για τους βαθμούς και την πρόκριση, το ματς εξελίχθηκε σε αγώνα...ροντέο. Η Ελβετία πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 20ο λεπτό, με γκολ του Σακίρι, και ενώ στα προηγούμενα λεπτά οι Σέρβοι πίεζαν ασφυκτικά για το γκολ.

Το 1-0 της Ελβετίας πείσμωσε τους Σέρβους που μόλις έξι λεπτά αργότερα έφτασαν στο 1-1 με τον...κλασικό τους σκόρερ, Αλεξάνταρ Μίτροβιτς να νικά τον Κόμπελ με εκπληκτική κεφαλιά στην κίνηση.

Τα πόδια των Σέρβων έβγαλαν φτερά μετά από αυτό το γκολ και αφού έχασαν μια καλή ευκαιρία, έφτασαν και στο 2-1 με τον Ντούσαν Βλάχοβις στο 35' να αξιοποιεί τραγικό αμυντικό λάθος των Ελβετών.

Και εκεί που όλα φαίνονταν να εξελίσσονται ιδανικά για τη Σερβία, ο Εμπολό αξιοποίησε το γύρισμα του Βίντμερ από τα δεξιά στο 44' και σε κενή εστία έγραψε το 2-2 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος δεν άργησε να έρθει ένα ακόμη γκολ, που απέδειξε πόσο κακή άμυνα έχουν οι Σέρβοι. Οι Ελβετοί έκρυψαν τη μπάλα στο 48' ο Βάργκας με μαγικό τακουνάκι πέρασε τη μπάλα στον Φρόλιερ που «εκτέλεσε» τον Σέρβο τερματοφύλακα για το 3-2 της Ελβετίας.

Μετά το 3-2 οι Ελβετοί έκλεισαν τις γραμμές τους προκειμένου να μην επιτρέψουν στους Σέρβους να κάνουν ό,τι και στο πρώτο ημίχρονο και τα κατάφεραν πολύ καλά.