Μουντιάλ 2022: Κροατία-Αργεντινή το πρώτο ζευγάρι των ημιτελικών

Κροατία-Βραζιλία
Από euronews

Κροατία και Αργεντινή απέκλεισαν στα πέναλτι τη Βραζιλία και την Ολλανδία αντίστοιχαν και θα λύσουν τις διαφορές τους στους «4» του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Κροατία και Αργεντινή θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους για το πρώτο εισιτήριο του τελικού του φετινού Μουντιάλ.

Η Κροατία απέκλεισε τη Βραζιλία στη διαδικασία των πέναλτι, αφού τα 90 λεπτά του αγώνα έληξαν ισόπαλα χωρίς τέρματα και η παράταση έληξε επίσης ισόπαλη 1-1.

Οι Βραζιλιάνοι άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνυ της παράτασης με τον Νεϊμάρ, ο οποίος με το γκολ του έπιασε το ρεκόρ του Πελέ, φθάνοντας τα 77 γκολ. Παρ' όλα αυτά, οι Κροάτες βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και στο 117' ισοφάρισαν με σουτ του Πέτκοβιτς, αφού η μπάλα κόντραρε στον Μαρκίνιος και άλλαξε πορεία.

Στη διαδικασία των πέναλτι επιβεβαιώθηκε η παράδοση που θέλει την Κροατία να μη χάνει. Ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε το πρώτο πέναλτι του Ροντρίγκο και ο Μαρκίνιος είδε τη δική του εκτέλεση να σταματά στο δοκάρι, με την Κροατία να επικρατεί 4-2, σφραγίζοντας το εισιτήριο για τους «4».

Κι αν ο πρώτος προημιτελικός της ημέρας δεν είχε γκολ παρά μόνο μετά τα 90 λεπτά, στον δεύτερο έσπασαν καρδιές.

Αν και η Αργεντινή προηγήθηκε με 2-0 (35' Μολίνα, 73' Μέσι), η Ολλανδία εκμεταλλεύτηκε την οπισθοχώρηση της «αλμπισελέστε» και με δύο γκολ του Βέγκχορστ στο 83' και στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ενενηντάλεπτου ισοφάρισε σε 2-2.

Παρ' όλα αυτά, χωρίς το σκορ να αλλάζει στην παράταση, η ηρωική προσπάθεια των Ολλανδών σταμάτησε στα χέρια του Ντίμπου Μαρτίνες. Ο πορτιέρε των Αργεντινών έπιασε τα δύο πρώτα πέναλτι των «Οράνιε», με την ομάδα του να επικρατεί 4-3 και να ανανεώνει το ραντεβού της με τους ποδοσφαιρόφιλους του κόσμου για τα ημιτελικά.