Μουντιάλ 2022: Το Μαρόκο προκρίθηκε στα ημιτελικά - Απέκλεισε την Πορτογαλία και έγραψε ιστορία

Οι Μαροκινοί πανηγυρίζουν στο ματς με την Πορτογαλία
Από Ιωάννης ΚαράγιωργαςEuronews

Οι Μαροκινοί επικράτησαν 1-0 της Πορτογαλίας και έγιναν η πρώτη αφρικανική ομάδα που περνά σε ημιτελικά Μουντιάλ

Το Μαρόκο έγραψε ιστορία και συνεχίζει την παραμυθένια πορεία του στο Μουντιάλ του Κατάρ. Μετά την Ισπανία, οι Αφρικανοί απέκλεισαν και την Πορτογαλία (1-0) και έγιναν η πρώτη ομάδα από την Αφρική που φτάνει σε ημιτελικό Μουντιάλ στην ιστορία των διοργανώσεων.

Η Πορτογαλία (με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στον πάγκο για άλλο ένα παιχνίδι) μπήκε δυνατά στο ματς, θέλοντας να βάλει σε θέση άμυνας τους Μαροκινούς από νωρίς, και μόλις στο 5ο λεπτό έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 1-0. Ο Μπρούνο Φερνάντες έβγαλε τη σέντρα, ο Ζοάο Φέλιξ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Μπόνο πέταξε τη μπάλα σε κόρνερ.

Οι Μαροκινοί μετά από αυτή την απειλή έκλεισαν περισσότερο τους χώρους, παίζοντας με πάθος και έχοντας στο πλευρό τους την υποστήριξη χιλιάδων οπαδών τους.

Και αφού πέρασε το πρώτο δύσκολο τέταρτο, το Μαρόκο ισορρόπησε το ματς και προσπάθησε να βρει το γκολ. Αυτό το κατάφερε με τον Εν Νεσίρι στο 42' που εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Πορτογάλου τερματοφύλακα και έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα της Πορτογαλίας για το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τεράστια ευκαιρία για το Μαρόκο στο 49' με τον Ντιόγκο Κόστα ενστικτωδώς να αποκρούει κεφαλιά εξ επαφής μετά από φάουλ.

Στο 51' ο Φερνάντο Σάντος έριξε στο ματς τον Ρονάλντο που έτσι συμπλήρωσε 196 συμμετοχές με την εθνική ομάδα, την ώρα που ο αγώνας είχε γίνει τελείως άναρχος, με την Πορτογαλία απόλυτα αγχωμένη και το Μαρόκο να κυνηγάει κάθε μπάλα με πάθος.

Στο 64' σπουδαία ευκαιρία για την Πορτογαλία, με τον Μπρούνο Φερνάντες να σουτάρει ελεύθερος έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπόνο.

Στο 83' άλλη μία σπουδαία ευκαιρία για την Πορτογαλία και ταυτόχρονα μία σωτήρια επέμβαση από τον Μπόνο, που στο σουτ του Φέλιξ εκτινάχθηκε και πέταξε τη μπάλα κόρνερ.

Στο 90+1' ο Ρονάλντο σούταρε στην κίνηση, και ο Μπόνο δύσκολα απέκρουσε στη γωνία του κρατώντας το μηδέν για την εστία του.

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων (από τα 8) ο Σεντίρα αποβλήθηκε και το Μαρόκο έμεινε με 10 παίκτες, κάνοντας ακόμη πιο δραματικό το φινάλε.

Στο 90+6' ο Αμπουκάρ έφυγε μόνος του προς την εστία της Πορτογαλίας αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ντιόγκο Κόστα ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Πέπε σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά στην περιοχή.